İlginç Sorular ve Cevapları 9

Genel Kültür Bilgileri 3

İlginç Sorular ve Cevapları 9

– Gerçekten beynimizin sadece yüzde onunu mu kullanıyoruz?  

Hayır, beynimizin sadece yüzde onunu kullanmıyoruz.  Hepsi aynı anda olmasa bile muhtemelen yüzde yüz kullanıyoruz.  Beynin yalnızca belirli bir görev için ihtiyaç duyduğumuz kısımlarını kullanırız.  Beynin tüm kısımları her zaman meşgul olsaydı, artık hiçbir şeye konsantre olamazdık ve kendimizi kontrol edemezdik.

– Teofilin performansınızı artırabilir mi?  

Teofilin, çok sayıda performans artırıcı özelliğe sahip olduğu için doğal ve işlevsel bir gıda olarak kabul edilir.  

– Yılda kaç çift boşandı?  

2019’da Almanya’da yaklaşık 148.000 boşanma oldu.  Aynı yıl yaklaşık 416.000 yeni evlilik yapıldı.  Dolayısıyla boşanma oranı% 35 civarındadır.  Yani her yeni evlilik için 0.35 boşanma olasılığı vardır.

İlginç Sorular ve Cevapları 9

– Batık gemiler denizler için bir sorun mu? 

Gemi enkazları, daha önceki kültürler hakkında fikir verir.  Bununla birlikte, okyanus tabanını aşındırıp daha sonra petrol veya diğer toksik maddeler salgılarlarsa büyük bir sorun olabilirler.  İkinci Dünya Savaşı’nın bazı enkazları o kadar dengesiz hale geldi ki, en ufak bir sarsıntı gemilerin çeliğini kırmaya yetebilir.  Bugünlerde gemiler battığında, petrol genellikle hemen dışarı pompalanır.  Ancak bu, 70 yıl önceki enkazlarda nadiren oluyordu.

– Günde kaç meyve ve sebze yemelisiniz? 

 DGE, her gün yaklaşık beş porsiyon be her porsiyonda 130 gram yemenizi önerir.  Toplam 650 gramdır. Bunun 250 gramı meyve ve 400 gramı sebze olmalıdır.  

– Dişlerinizi kahvaltıdan önce mi yoksa sonra mı fırçalamalısınız? 

Her öğün dişlere yaklaşık 30 dakika süren bir asit saldırısıdır.  Bu dönemde fırçalarsanız dişlerinize zarar verebilir.  Bu nedenle kahvaltıdan önce dişlerinizi fırçalamalısınız.  Özellikle diş macununun içindeki mineraller diş minesini güçlendirdiği ve böylece asit saldırısına karşı koruma sağladığı için yemek öncesi fırçalama en doğru olandır.

– Kadın ve erkeklerin en yaygın yalanları nelerdir?  

Erkeklerden gelen en yaygın yalan “neredeyse hiçbir şey içmedim” dir.  Kadınlar için ise en yaygın yalan “Her şey yolunda, iyiyim” dir.

– Tebeşir sürtme sesi neden bu kadar rahatsız edicidir?  

Bir kara tahta üzerinde gıcırdayan tebeşir sesini çok rahatsız edici buluyoruz.  Bunun nedeni, beyinde bir alarm sinyalini tetikleyen yüksek tiz ses tonudur.  Beynimiz bu sesi tehlikeyle ilişkilendirir ve kötü bir his duymamıza sebep olur.  Bu nedenle, vücut da çekinerek tepki verir, ancak yine de olası bir tehlikenin olup olmadığını fark etmek için daha dikkatlice dinler.

Çeviri: İ. KAYA 

Kaynak: Wissenaktuell

YouTube Kanalımız

Tükenmez Kalem (Altın Yazar) hakkında 286 makale
Bilim sever, bilim yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*