İlk İnsanlar Ateşi Nerede Yakacakları Konusunda Uzmanmış

İlk İnsanlar Ateşi Nerede Yakacakları Konusunda Uzmanmış

Yapılan bir çalışma ile ilk insanların konaklayacakları mekan seçiminde çok yetenekli oldukları ortaya çıktı. Yapılan çalışmada ilk insanların ateş yakmak için seçtikleri yerler incelendiğinde, ateş yakılan yerin hem dumandan etkilenme için en az riskli yer olduğu hem de ateşten maksimum yarar sağlanacak şekilde yakıldığı görüldü. Bu veriler ayrıca 170 bin yıl önceki atalarımızın kuvvetli bir bilişsel yeteneğe sahip olduğunu da kanıtlıyor.

Fransa’da bulunan Lazaret mağarasındaki kalıntılardan yararlanılarak bilgisayar simülasyonu duman dağılımı incelendi. 150 bin ila 170 bin yıl öncesi Homo sapiens’lere ait bu kalıntılar, ateş yeri için seçilen yerin; hem yeme içme, ısınma, uyuma ve beraber oturma için en iyi yer hem de dumandan en az etkilenilecek yer olduğunu gösterdi.

İlk İnsanlar Ateşi Nerede Yakacakları Konusunda Uzmanmış

Scientific Reports dergisinde yayımlanan makalede 25 metre karelik bu alanda yerleşen insanların bu alanı bilinçli seçtiklerini ve bu konuda becerikli oldukları belirtiliyor. Bilim insanlarına göre bu becerinin gelişmesinde; deneyim, planlı davranma ve dumandan kötü şekilde etkilenmenin farkındalığı olduğu belirtiliyor.  

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*