İlk Kez Albino Kaplumbağa Doğdu

3 Haziran 2022 İki kardeş Galapagos dev kaplumbağa (Chelonoidis nigra) yavrusu

İlk Kez Albino Kaplumbağa Doğdu

İnsan ve bir çok diğer hayvanlarda da olan albino cilde ve gözlere rengini veren pigment eksikliğinden oluyor. Kahverengimsi siyah bir pigment olan melaninin üretiminde sorumlu genlerde oluşan hata Albinizme neden oluyor. 

3 Haziran 2022 İki kardeş Galapagos dev kaplumbağa (Chelonoidis nigra) yavrusu

Albinizm insanda 20 binde 1 iken kaplumbağalarda bu oran 100 binde 1’dir. İsviçre’deki hayvanat bahçesinde dünyaya gelen Dev Galapagos Kaplumbağası (Chelonoidis nigra) yavrusu türünün ilk albino örneği oldu. Daha önce doğal ortamda ya da hayvanat bahçesinde albino kaplumbağa görülmemişti. 

Doğal ortamda albino kaplumbağanın yaşama şansı çok düşük. Çünkü beyaz rengi ile avcılarının dikkatini hemen üzerine topluyor. Ayrıca pigment eksikliği güneş yanığı ve cilt kanserine de korunmasız bırakıyor. Bu genlerde meydana gelen hasar görme zorluğu ve işitme kaybına da neden oluyor. Tüm bu nedenler ile doğada albino kaplumbağanın yaşama şansı kalmıyor.  

3 Haziran 2022’de çekilen bir fotoğraf, her ikisi de Batı İsviçre’deki Tropicarium of Servion’da Mayıs ayı başlarında dünyaya gelen, başka bir kaplumbağanın sırtında benzersiz bir albino Galapagos dev kaplumbağa bebeğini gösteriyor. – Albinos Galapagos kaplumbağaları hiçbir zaman esaret altında veya doğada gözlenmemiştir. Galapagos dev kaplumbağaları sıkı bir şekilde korunmaktadır ve CITES listesindeki hayvanlar arasında en çok tehlike altındaki türler arasındadır. (Fotoğraf Fabrice COFFRINI / AFP) (Fotoğraf FABRICE COFFRINI/AFP tarafından Getty Images aracılığıyla)

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*