İlkel Atalarımız Ayı Postuyla Isınmış

Bilim insanları Almanya’nın Aşağı Saksonya eyaletindeki Schöningen kasabasındaki mağaranın içerisindeki ayıların ayak kemiklerinde kesik izleri buldular.

İlkel Atalarımız Ayı Postuyla Isınmış

Schöningen’deki linyit ocağı müthiş bir fosil deposudur. Homo heidelbergrnsis zamanına ait 300 bin yıllık çok sayıda fosil gün yüzüne çıkartıldı. Yapılan çalışmalara göre bu fosiller Homo erectus ve Neandertal insanı arasındaki bağlantıyı gösteriyor. Bu fosillerin yanında binlerce hayvan kemiği, aletler, mızrak ve bumerang gibi avcı kamp yeri bulundu.

Kısa bir süre önce Schöningen’de heyecan uyandıran bir keşif daha oldu. Tübingen Üniversitesin’den Ivo Verheijen ve çalışma arkadaşları, bir mağara ayısının ayak tarak ve parmak kemiğinlerinde dikkat çekici kesikler olduğunu gördüler. Genelelike keşfedilen kesikler hayvanın etin değerlendirildiği anlamına gelir. Fakat kemiklerde neredeyse hiç et bulunmadığından, kesiğin aynın kesilmesi sırasında oluşmadığı anlaşılıyor. Kesiğin şekli ve konumu faklı bir işlemi işaret ediyor. Bilim insanları bu kesiğin bu kadar dikkatli ve düzenli yapışmış olmasının, postun dikkatli bir şekilde sıyrıldığı anlamına geldiğini belirtiyorlar.

Araştırma ekibi, “Bu izler insanların Kuzey Avrupa’da günümüzden 300 bin yıl önce soğuk kuş aylarında ayı postlarıyla ısındıkları anlamına geliyor” diyorlar.

Bu da bizlere hayvanların yalnız besin için kullanılmadığını, ısınmak içinde önemli bir kaynak olduğunu gösteriyor.

Peki, bu insanlar bu ayı postlarını nasıl elde ediyorlardı?

Daha önceleri böyle bir durumun için ölü hayvanların kullanıldığı düşünülse de, mağarada bulunan av aletleri, bizlere bu hayvanların avlanarak elde edildiğini gösteriyor. Yani o dönemin insanları büyük hayvanları da avlayabiliyorlarmış.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Early evidence for bear exploitation during MIS 9 from the site of Schöningen 12 (Germany), 23.12.2022, Journal of Human Evolution

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here