İlkel Köpekbalığının Boyu: 15 Metre (Yeni Keşif)

Günümüzde yaşayan en büyük beyaz köpekbalığının 5 metrelik boyunu düşününce, ilkel köpekbalığının boyu ‘nun  15 metre olması inanılmaz ürkütücüdür. Bilim insanları bir köpekbalığının diş fosilini inceleyerek yaptıkları hesaplar ve simülasyonlar ile bu dişe sahip köpekbalığının boyunun 15 metre olması gerektiği sonucuna vardılar. 

Carcharocles megalodon

İlkel köpekbalığı Megalodon yapılan araştırmaya göre benzer türlerinden inanılmaz derecede daha büyük olduğu sonucu çıktı. Carcharocles megalodon, diğer benzer türlerine göre en az 2 kat daha fazla bir boya sahip. Diğer türler ev fazla 7 metre boya ulaşırken kendisi 15 metrelik bir dev.

Carcharocles megalodon

DePaul Üniversitesi’nden Kenshu Shimada, 2.6 milyon yıl önce nesli tükenen Otodus megalodon‘un günümüzün en büyük köpekbalıklarından 3 kat daha büyük olduğunu belirti. 

Kenshu Shimada İlkel Köpekbalığının Boyu: 15 Metre (Yeni Keşif)

Bu deniz canlılarının boylarının belirlenmesi zordur. Çünkü, genelde geriye sadece dişlerini fosil olarak bırakıyorlar. Bilim insanlarıda bu sorunu çözmek için günümüz köpekbalıklarını model alarak geliştirdikleri hesaplar ile bir ölçüt modeli çıkardılar. Bu şekilde diş boyutlarına göre beden boyutunu veren bir denklem oluşturdular. Nispeten yakın zamana kadar camgöz köpekbalıkları gibi deniz diplerinde canılar yaşıyordu. Fakat Megalodon bedeniyle sıra dışı bir canlıdır.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

İlginizi çekebilecek bir yazı daha: Uçlardaki Dinozor Türleri

İlginizi çekebilecek bir yazı daha: Simsiyah Balık Türleri

İlginizi çekebilecek bir yazı daha: Yeni Bir Balık Türü Keşfedildi

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here