İnciler Nasıl Oluşur?

Çok nadir bulunmasından ve oluşumunun azlığından dolayı değerli olan inci, tarihten bu zamana kadar insanlar için zarif ve değerli olarak görülen bir tür maddedir. İlk keşfinin insanların yemek arayışları sonucu denizde yiyecek ararken çok nadir rastlantıları sonucu bulunduğu düşünülür.  İleriki zamanlar için Roma’da ekonomi statüsünün de göstergesi durumuna gelmiştir. Peki, tarihten bu zamana kadar gelen bu değerli madde, denizlerin diplerinde nasıl oluşuyor ve insanlar tarafından üretilebilir mi? Soruların cevapları için okumaya devam ediniz.

İnciler Nasıl Oluşur ?

Doğal incelerin kaynağı denizlerde yaşamakta olan yumuşakçalar denilen geneli suda yaşamına sürdüren, omurgasız dışı sert kabukla kaplı olan canlılar içerisinde oluşmaktadır. Bu canlılara örnek olarak istiridye verilebilir. İncinin istiridye içerisinde oluşması, istiridyenin çevreye karşı gösterdiği bir tür koruma sonucudur.  İstiridyenin yabancı madde olarak algıladığı kum veya herhangi bir maddenin istiridye içerisine girmesi sonucu istiridyenin salgıladığı kabuğunun iç kısmını korumak için canlı tarafından üretilen ve kalsiyum karbonat (CaCO3) kristalinden oluşan sedef mineraliyle, istiridye içerisine girmiş  yabancı maddeyi sarar. Zamanla yabancı maddeye salgılanan sedef minerali inciyi oluşturur ve olgunlaşma süresinden sonra istiridyeden atılır. Atılan bu incinin görünüşü her zaman tam bir küre şeklinde bulunmaz ve eşsiz olmasının sebeplerinden biri de budur tam küre şekline benzeyen inci bulmak en az şekli küreye benzemeyen bir inci bulmak kadar zordur.

Bulunan incinin rengi de inciyi oluşturan elemente ve kalsiyum karbonat mineraline göre değişkenlik göstermektedir. Doğal olan incilerin renkleri çoğu zaman sedef rengine sahiptir. Siyah, pembe gibi çeşitli renklere sahip incilerde mevcuttur. Fakat en nadir renge sahip inci türü siyah incidir. Bu nedenle zor bulunan inciler arasında yer alan siyah inci piyasa içerisindeki yeri de oldukça yüksektir.

İncilerin çeşitlerine gelirsek iki yol karşımıza çıkar. İlki yukarıda bahsettiğimiz doğal inciler, ikincisi ise kültür incileridir. Doğal incilerin oluşumu yedi yıl civarında meydana gelmektedir. Yapay inciler ise çiftliklerdeki havuzlarda deniz kabukları aracılığıyla oluşumu bir ile üç yıl arasında gerçekleştirilir. Yapay oluşturulmuş olan inci, canlının içerisinden olgunlaştığında alınır fakat oluşturulan  inci doğal incilere göre mat olur. Yalnız fiyatı doğal incilere kıyasla uygundur.

Yazan: Beyza ÖZKUNDAKCI

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here