İncir Bir Meyve Değildir!

İncir Bir Meyve Değildir!

İncirin insanoğlu için taşıdığı önem o kadar büyük olmuş ki, inanın incir ağaçları bu önemi sonuna kadar, fazlasıyla  hak ediyorlar. Yıllar boyu tarihte incir yaprağından örülmüş taçlar doğurganlığın sembolü olarak gururla taşınmış. İncir ağaçları sadece medeniyetlerin oluşmasına katkıda bulunmamış, onları sarıp sarmalayarak, yıkıntılarınıda saklamıştır. Tıpkı Hindistanda kuraklık nedeniyle çöken İndus Vadisi medeniyetlerini sakladığı gibi, Guatemala’ daki Maya piramitlerini Kamboçya’ daki Khmer tapınaklarını saklayan da onlardır. Yanardağ bölgelerinde de kurumuş lavların arasında önce incir ağacı yetişir ve diğer bitkilerin yetişmesinin önünü açar. Bilim insanları yok olan orman bölgelerinde ormanın yeniden gelişmesini hızlandırmak için incir ağaçları dikiyor. Bundandır ki bir çok Kutsal kaynaklarda incirden cennet meyvesi olarak bahsedilmiştir.

İncir bir meyve değildir.

İncir bir sebze de değildir.

İncir teknik olarak ters çiçeklerdir. Şöyleki incir ağaçları diğer meyve ağaçları gibi çiçek açmazlar. Çiçeğin ta kendisidir.

İncir çiçekleri üremek için özel bir tozlaşma sürecinden geçer.

Diğer meyvelerde olduğu gibi arıların rüzgarlarla polen getirmelerine beğlı değillerdir. Bu sebeble incir arısı olarak bilinen özel bir arı türüne ihtiyaçları vardır. Bu arılar incirin oluşması için gerekli materyalleri taşır ve incirlerin çoğalmasını sağlamaktadır. aralarında ki bu aşk ilişkisi karşılıklıdır.Çünkü lavralarını incir çiçeklerinin içine bırakmaktadır.Doğanın bir kural ihlalidir bu süreç…

Dişi arının kanatları ve anteni, incirin küçük aralığından içeri girerken kopar bu yüzden dışarı çıkamaz. Yaşam döngüsünü devam ettirmek, sürdürme görevi yavru arılardadır. Yani aslında  İNCİRİ ISIRDIĞIMIZDA TEKNİK OLARAK. Zamanında üremek için kurban edilmiş, bir   incir arısını yiyoruz. bir incir yediğimizde yüzlerce meyve yemekteyiz.

Hazır mevsimide gelmişken bol bol yiyin derim.

Yazan: Damla Buket TAŞ

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

YouTube Kanalımız

Damla Buket Taş (Gümüş Yazar) hakkında 47 makale
Marmara Üniversitesi - Anadolu Üniversitesi Maliye

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*