İnsan Eliyle Deprem Olur mu?

İnsan Eliyle Deprem Olur mu?

Stanford Üniversitesi’deki bilim insanlarının yaptığı çalışmaya göre İnsan Eliyle Deprem Olur mu?

Sorusunun cevabı evet çıktı. İnsanlar deprem oluşumuna neden olabiliyorlar. Petrol ve doğalgaz aramala çalışmalarında kullanılan hidrolik kırılma yöntemiyle depremler tetikleniyor. 

Hidrolik kırılma açılan bir petrol yahut doğal kuyusunda kullanılan özel bir yöntem. Yerin metrelerce altında bulunan petrol ve doğalgaz kayasına sıvı pompalanılarak kaya çatlatılıyor. Bu çatlakla petrol veya doğalgazın çatlaklardan sondaj borularına ilerlenmesi sağlanır. Fakat bu kayaya gönderilen yüksek basınçlı su bölgede bulunan fayların üstündeki basıncı artırmış oluyor. Fayların kırılmalarına neden olarak depremlere neden oluyor. 

2010 ve 2011 yılları arasında Arkansas’ta meydana gelen depremin, yakınlarda açılan kuyuya gönderilen 95 milyon galon suyun 9 aylık bir süreçte yerin derinkileride bulunan kayaçlara ulaşması sonucu meydana geldiği düşünülüyor. 

Bilim insanları bu yöntem ile oluşan depremlerin ne sıklıkta olduğunu araştırıyorlar. Depremlerin yer  altına gönderilen sıvının hızına, hacmine bağlı olduğu düşünülüyor. Araştırmayı yürüten bilim insanları sıvı hacimi ile deprem sıklığı arasında doğru orantı olduğunu belirtiyorlar. 

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*