İnsan-Şempanze Melezi: İnsanze

1870-1932 yılları arasında yaşayan İvanoviç İvanov bir Sovyet biyoloğuydu. Çalışmalarının çoğunu yapay tohumlama ve türler arası melezleme faaliyetleri üzerinde sürdürüyordu.

20. yüzyılın başlarında yapay tohumlamada zirve yapmış ve geliştirdiği bazı teknikler sayesinde bazı hayvanların dölleme sayısını 25 kata kadar çıkarabilmişti. 1920’li yıllarda ise çalışmalarını insan-maymun melezi üzerinde yoğunlaştırmıştı. İvanov’a göre dişi bir maymunun rahminde insan spermiyle oluşturulan fetüs bir melez olarak dünyaya gelebilirdi bunun tersi de doğruydu yani bir insanın yumurtaları maymun spermleri tarafından döllenebilirdi. Laboratuvarında deneyler yapmak üzere şempanzelerden aldığı spermlerle Batı Afrika’daki denek olarak seçilmiş bazı kadınların yumurtalarıyla dölledi. İnsanları Batı Afrika’dan seçmesinin nedeni ise modern insan ırkının atasının siyahlar olduğunu düşünüyordu, bu yüzden deneyinde en saf ırkı seçmişti. Fakat bu deneyler başarısızlıkla sonuçlandı. İvanov bu kez de farklı maymun türleri ve farklı insan ırklarıyla deneylerini devam ettirdi ancak tüm deneylerde başarısız olundu. Yapılan bu deneyler daha sonra basına sızdırılmış ve insanlar yapılan bu deneylere büyük tepki göstermişlerdir. Veterinerlik Fakültesinin de eleştirileri üzerine İvanov tutuklanmış ve Sibirya’daki çalışma kamplarına gönderildi, ağır çalışmalar sonucu 2 yıl sonra hayatını kaybetti.

İnsan-Maymun Melezi Yaratmak İçin Etikten Yoksun Araştırmalar Gerçekleştiren Bilim İnsanı: İlya İvanoviç İvanov - onedio.com
İnsan-Şempanze Melezi: İnsanze

Tarihe bakacak olursak İvanov, insanla başka türler arasında melezleme yapmaya çalışan ilk bilim insanı değil biz biliyoruz ki son bilim insanı da değil.

Sonraki yıllarda deneyin başarılı olduğuna ve halktan gizlendiğine dair çok fazla söylentiler çıkmıştır. Ünlü bir ABD’li bilim insanı Prof. Gallup tüm bu söylentiler sonucunda itiraf niteliği taşıyan bazı açıklamalarda bulundu. O yıllarda yapılan bu deneylerin birinde insan ve maymun melezi bir canlı geliştirilmiş ve bu olay tüm insanlıktan gizlenmişti.

Prof. Gallup “insan spermi ile dişi bir şempanzeyi, açıklanmayan bir donör üzerinde döllediler. Deneyde canlının hamile kalıp kalmayacağı merak ediliyordu. Beklenen oldu, canlı hamile kalıp doğum yaptı.” ifadelerinde bulundu. Daha sonrasında ise deneyi gerçekleştiren bilim insanları vicdani yükü kaldıramayıp deney sonucu doğan melez şempanzenin, bilim insanlarının girişimiyle öldürüldüğünü söylüyor. Fakat henüz genç bir akademisyenken, yaşlı bir hocasından dinlediği bu itiraflara inandığını her seferinde vurgulayan Gallup’un söyledikleri modern dedikodulara destek vermekten ötesine geçemiyor fakat aynı şekilde hiç kimse, böyle deneyler yapılmadığını da ispatlayamıyor. Görünüşe bakılırsa tarihte gizemli bir muamma olarak kalmaya devam edecek.

Yazan: Döndü SARIKAYA

Kaynak*  

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here