İnsan Vücudunun Yeni Bir Parçası Keşfedildi!

Komplike bir organizma olan insan; her dönemde, her alanda şaşırtmaya devam ediyor. Bu keşif tıp kitaplarını yeniden yazdıracak.

İnsan Vücudunun Yeni Bir Parçası Keşfedildi!

Anatomi ders kitaplarını yeniden güncelleyecek yeni bir vücut parçası keşfedildi. Bu yeni arkadaşın ismi Musculus Masseter Pars Coronidea kası (alt çenenin kaslı koronoid kısmına yapıştığı için bu isim verilir. Masseterin koronoid kısmı anlamına gelir.) Bu yeni kas elmacık kemiklerinin arkası ile alt çene arasında bulunuyor. Parmaklarınızı çiğneme sırasında  yanaklarınızın arkasına yerleştirerek master kasını hissedebilirsiniz.

Bilim insanları tarafında ilk kez Annals of Anatomy dergisinde alt çenedeki çiğnemede önemli rol oynayan bir kas tabakası tanımlandı.

Önceden yalnızca  derin ve yüzeysel olmak üzere iki katmandan oluştuğu düşünülüyordu. Gizemli süper derin üçüncü bir katmanın daha olduğu Basel Üniversitesi Diş Hekimliği Merkezi’nden Prof. Dr. JENS CHRİSTOPH TÜRP’ün yaptığı açıklamada onaylandı. Profesör  sözlerine şöyle devam etti.

Açıklamalar ışığında masseter kasının yapısının yeniden kapsamlı bir şekilde incelemek istedik. Mezen masseter kasının bu derin bölümünü seyri ve işlevi açısından diğer iki katmandan açıkça ayırt edilebilir.Yeni tabaka alt çenenin stabilize edilmesinde rol oynuyor.”

Mezey kas liflerinin düzenini inceledi. Ayrıca alt çenesi geriye çeken masseterin tek parçası olduğuna inanıyor.

Ekip formaldehit içinde korunmuş 12 kafayı parçalara ayırdı ve 16 tane kadavranın BT taramalarını ve ayrıca yeni kas tabakasının konumunu ve olası işlevini belirlemek için canlı bir özneden bir MRI taramasını inceledi.

Yazan: Damla Buket TAŞ

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here