İnsanlar, Maymunların İşaret Dilini Anlıyor

İnsanlar, Maymunların İşaret Dilini Anlıyor

Dil uzun zamanlar içerisinde gelişerek günümüzdeki yapılara dönüşmüştür. Başta basit sesler ve mimikler ile yola çıkan bu serüven çeşitlenerek günümüzdeki karmaşık yapıya dönüşmüştür. Bu tür iletişimsel öncü biçimleri bize yakın diğer türlerde de kullanılmakta.

İnsanlar, Maymunların İşaret Dilini Anlıyor

İnsansı maymunlarda 80’den fazla anlamlı işaret kaydedildi. Bu hayvanlar yemek, ilgi ya da yalnız kalmak istediklerinde, sinyal veriyorlar. PLOS Biology dergisinde yayımlanan çalışmada, bu işaretlerin bir çok türde benzerlik göstermesi ilgi topladı. Ayrıca bu işaretler, insan dilinin ilkel yapısı olabilir. Bu işaret dili incelendiğinde, insan işaret dili ile de benzerlikler taşıdığı görüldü.

Bilim insanları yaşları 2 ile 3 yaşında değişen çocuklarda, 50 adet maymun el hareketleri tespit ettiler. Bilim insanlarına dair bu olay, maymun işaret dilini hala anlayabildiğimize dair bir kanıt. Araştırma ekibi, “Bu hareketler aktif sözcük dağarcığımızda olmasa da, onları yine anlayabiliyoruz” diyor.

Araştırmaya katılalar el işareti ile iletişim kuran şempanze ya da bonobo maymunlarını incelediler. İşaretler ayrıca şematik olarak da gösterildi. Katılımcıların yarısına işaretlerin anlamı verildi. Katılımcılara toplamda 40 adet videonun yarısı gösterildi. Katılımcılar özellikle anlamlı 10 maymun işaretini seçtiler. 5500 kişiden toplanan verilerin değerlendirilmesi, maymun hareketlerinin %50’sinden fazlasının doğru bir şekilde yorumlandığını kanıtladı.

Bilim insanları doğruluk payının beklenenden çok olduğunu belirtiler. İnsanları bu işaret hareketlerini kullanmasalar da, iletişimin temelini oluşturan hareketlerin ne anlama gelebileceğini tahmin edebiliyorlar. Bu işaret dilinin tüm insansı maymunlar ve insanın ortak ata bir işaret dili olabileceği düşünülüyor. Fakat bu yeteneğin doğuştan mı geldiği, yoksa bedensel benzerlikten dolayı sonradan mı işlevlendiği bilinmiyor.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Toward’s a great ape dictionary: Inexperienced humans understand common nonhuman ape gestures, 24.01.2023, PLOS Biology

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*