İnsanlı Uzay Uçuşunun Antik Tarihi (Bilim Kurgu)

İnsanlı Uzay Uçuşunun Antik Tarihi 

Bundan 59 yıl önce tam da bugün (12 Nisan 2020), Yuri Gagarin uzaya çıkan ilk insan oldu. Aslında bilim kurgu, antik çağlardan beri bu uçuşu öngörmüş ve verilen pek çok eserde mümkünlüğünü anlatmıştı.

2. Yüzyıl’da Samsatlı Lukianos (Lucian), “Gerçek Bir Öykü (A True Story)” adlı kitabında Ay’a yolculuğu anlatmaktadır. Öyküde Lukianos ve arkadaşları, bir tekneyle Herkül Sutunları’nın (Cebelitarık) batısındaki denizlere açılmayı başarırlar. Bu noktada belirtmek gerekir ki Lukianos’un zamanında Cebelitarık’ın ötesi keşfedilmemiş gizemli bir diyar olarak bilinmekteydi. Tekne, bu gizemli su diyarında yol alırken ansızın bir fırtına kopar. Dalgalar, fırtınanın da şiddetiyle gemiyi gökyüzüne fırlatır. Yelkenleri rüzgarda yalazlanan tekneyle birlikte yedi gün yedi gece göklerde çaresiz gezinirler ve sonunda gökyüzünde parıl parıl parlayan bir adaya ulaşırlar. Bu ada Aydan başkası değildir.

Öykünün ilerleyen bölümlerinde Lukianos ve arkadaşları, Aylılar ile güneşlilerin savaşlarına tanıklık eder, başka dünyalarda yaşayanların öykülerini dinler ve sonrasında da yeryüzüne geri dönerler.

Lukianos’un bu hayal gücü ve öngörüsü, şimdiye kadar kayıt altına alınmış ilk öngörü niteliğindedir. Jules Verne‘den çok daha önce uzayda yaşam olabileceğini ve uzaya roket gönderebileceğimizi hikayelerinde dile getirmiştir. Bilim kurgu Kulübü olarak, “İnsanlı Uzay Uçuşu“nun ilk defa gerçekleştirildiği bu günde, Lukianos’u anmadan kutlamanın eksik kalacağını düşündük.

Lukianos’la ilgili şu küçük bilgiyi de vermek gerek: Kendisi Samsatlıdır. Eski adıyla Samasota kenti, adını büyük ölçüde  korumayı başararak günümüze kadar gelmiştir. Samsat bugün, Adıyaman iline bağlı bir ilçedir. Yani dünyanın bilinen ilk bilimkurgu yazarı bu topraklardan çıkmıştır. Keşke bu tarihi gerçeği sahiplenerek, bilim kurgu alanında gelişmiş bir ülke olabilseydik…

Lukianos’un kitapları ve hikayeleri, Antik dönem yazarlarını etkilediği kadar, çağımızın yazarlarına bile ilham vermeyi sürdürüyor. Bilim kurgu yazarları, kendi toplumlarının durumlarına ve teknolojik düzeylerine dayanarak, hayal güçlerinin de yardımıyla pek çok muhteşem eser yarattı.

Teknolojik olarak her ne kadar sadece 50 yıldır uzaya çıkabiliyor olsak da, bilim kurgu bunu tam 2000 bin yıl önce gerçekleştirmeyi başardı. Kim bilir bugün bize uçuk gelen kimi bilim kurgu filmleri ya da romanları da, belki bundan 2000 yıl sonra gerçeğe dönüşecek.

Unutmayın, özgür düşünebilenlerin dünyasıdır bilim kurgu. Ne demişler:

“Bilim kurgucular hayal eder, bilim insanları gerçekleştirir…”

Tükenmez Kalem (Altın Yazar) hakkında 286 makale
Bilim sever, bilim yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*