İnsanlığın Uzay Macerası

Cassini Uzay Aracı tarafından çekilmiş Ay Fotoğrafı , NASA -Uzay Bilim Enstitüsü

İnsanlığın Uzay Macerası 

Sovyetler Birliği’nin Sputnik 1 yapay uydusunu 61 yıl önce Dünya yörüngesine göndermesiyle insanlığın Uzay macerası başladı.

Amerika Birleşik Devletleri öncülüğündeki Batı Bloğu ile Sovyetler Birliği öncülüğündeki Doğu Bloğu arasındaki soğuk savaş boyunca en büyük rekabet alanlarından biri uzay olmuştur. Sovyetler Birliği’nin 4 Ekim 1957′ de Sputnik 1 yapay uydusunu Dünya’nın yörüngesine göndermesi insanlığın Uzay ile macerasını başlatan en önemli olaylardan biri olarak kabul ediliyor. Yaklaşık 22 gün boyunca Dünya’ ya radyo sinyalleri gönderen yapay uydu Sputnik 1, 4 Ocak 1958 Dünya atmosferine girdi ve yanarak yok oldu.

Rusya’nın bu başarısının ardından ABD de Explorer 1 adlı uydusunu Dünya’nın yörüngesine gönderdi ve böylelikle ABD Uzay yarışındaki ilk hamlesini yapmış oldu. Bu gelişmenin ardından Sovyetler Birliği 1959′ da Luna 2 adlı uzay mekiğini Ay’ a fırlattı ve yaklaşık 2 yıl sonra 12 Nisan 1961′ de Vostok 1 adlı, kapsüle benzer uzay mekiğiyle Kozmonot Yuri Gagarin’ i Dünya yörüngesine gönderdi. Böylece Gagarin Uzay’ a çıkan ilk insan oldu. Gagarin’ in uçuşu 108 dakika sürdü ve 327 kilometre yüksekliğe ulaştı. Aynı yıl Nasa da ” Merkür Projesi” kapsamında ürettiği mekiklerle önce maymunları, daha sonra Astronot Alan Shepard’ ı Uzay’a gönderdi.

Ancak Shepard Dünya yörüngesine ulaşamadı. Bu denemenin ardından Astronot John Glenn 20 Şubat 1962′ de Dünya’nın yörüngesine erişen ilk ABD’li oldu. Glenn 4 saat 52 dakika süren yolculuk sırasında Dünya çevresini 3 kez turladı. John Glenn bu başarısının ardından ABD’ de kahraman ilan edildi ve dönemin ABD başkanı John Kennedy tarafından kendisine “Uzay Kongresi Onur Madalyası” verildi. Ülke çapında sokak ve okullara Glenn’ in adı verildi. Kennedy yaptığı bir konuşmada 1960’ların sonuna kadar Ay’ a insan göndermeyi planladıklarını duyurdu. Rus Kozmonot Valertina Tereşkova 16 Haziran 1963’te Vostok 6 adlı uzay mekiğiyle uçuşunu gerçekleştirerek Uzay’ a çıkan ilk kadın oldu. Dünya’nın yörüngesinde 48 tam tur atan ve yaklaşık 3 gün boyunca Uzay’ da kalan Rus Kozmonot Tereşkova uzay mekiğinden ayrıldıktan sonra paraşütle Orta Asya’ ya iniş yaptı.

ABD ” Ay’ a İnsan gönderme Çalışması” olarak adlandırdığı Apollo Projesi altında Ay’ a çok sayıda iniş gerçekleştirdi. Ay’ a yolculuğun ilk adımı Apollo 1′ in testleri sonucunda çıkan yangında 3 mürettebat hayatını kaybetti. 16 Temmuz 1969′ da Ay’ a iniş yapan ilk uzay aracı Apollo 11′ de Astronotlar; Neil Armstrong, Edwin Aldrin, Micheal Collins bulunuyordu. Apollo 11’in 20 Temmuz’ da Ay’ ın yörüngesine girmesinin ardından Astronot Neil Armstrong Ay’ a ayak basan ilk insan oldu.

Ay’a ilk ayak basan Armstrong’ un ” Benim için küçük, insanlık için büyük bir adım” sözü tarihe geçti. Apollo 11′ in ardından 1969- 1972 yılları arasında Ay’ ı keşfetmek için 6 Apollo misyonu daha yapıldı. Apollo 17’nin 7 Aralık 1972′ de yaptığı yolculuk ise Ay’ a yapılan son insanlı yolculuk oldu. Ay yürüyüşünü gerçekleştiren son ABD’ li astronot Evgene Cerron Nasa’nın Apollo 17 misyonu kapsamında

12 Aralık 1972′ de Ay’ a ayak basan 12. ve son astronot oldu.

1972′ den bugüne Ay’ a bir daha insanlı uçuş yapılmazken Rusya 2029′ da Ay’a insanlı uçuş yapmayı planladığını duyurmuştu. Rusya Federal Uzay Dairesi’nden bir yetkili bir açıklamada Rusya’nın Ay’a yolculuk yapmak için tekrar düğmeye bastığını işaret ederek Ay’a insanlı görevin 2029′ da düzenlenmesini planladıklarını ve gerekli çalışmalara çoktan başladıklarını söylemiştir.

Yazan: Yusuf ÖZTEMİR

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*