İnsanlığın Uzay Yolculuğu

İnsanlığın Uzay Yolculuğu

İnsanlığın uzun zamandır beklediği ve bu yüzden merak uydurduğu ”Acaba oraya gidersek neler olabilir, ne gibi sorunlar ile karşılaşabiliriz?” gibi birçok soru kalıbı biz uzay meraklılarında büyük bir etki ve iz bırakmıştır diyebiliriz.

İnsanlığın Uzay Yolculuğu

Peki ya sorun uzay’a gidip orada bir yaşam bulmak istememiz mi, Ya da yoksa gerçekten orda bir yaşam kurmak istememiz mi? Bu iki konuda aslında 19. yy ‘dan beri tartışılan konulardan biriydi fakat tarih 20 Temmuz 1969 ‘u gösterdiğinde Nasa tarafından Apollo 11, Ay yüzeyine yapılan insanlı ilk uzay uçuşu oldu. Amerika Birleşik Devletleri’nin bu uzay uçuşunda astronotlar Neil Armstrong ve Buzz Aldrin 20 Temmuz 1969 günü saat 20:18’de Ay yüzeyine iniş yapan ilk insanlar oldu. Bu olay tabiki oldukça heyecan ve korku veren olaylardan biriydi aslında. Çünkü eğerki Ay’a gidilen ilk şirket olan Nasa eğerki bu uçuşu gerçekleştiremeseydi oldukça fazla bir zarara uğramış ve uzun yıllar gezegen’e gitme hayalleri yok olacaktı fakat en sonunda Apollo 11 ay’a ilk inişi gerçekleştirdi.
BBC’nin Neil Armstrong röportajı: Ay’dan bakarken Dünya çok güzel görünüyor.

Bu önemli röportajda Ay’a ilk ayak basan kişi Neil Armstrong ifadelerine göre ”Aydan bakıldığında gökyüzü koyu siyah görünüyor, Fakat Dünya’ya bakıldığında kıtalar çok iyi ayırt edilebiliyor ama renkleri belli olmuyor”. İfadelerini kullandı ve tarih’e geçen ilk gezegenler arası yolculukta Neil Armstrong 25 Ağustos 2012, Cincinnati, Ohio, USA ‘de ebediyyen akıllarda kalacak bir insan olarak tarihe geçti.

Günümüzde halen birçok roket neredeyse her ay verilen canlı yayınlardan heyecanla bu uçuşları ve roket fırlatılışlarını artık standart bir olay gibi izliyoruz. Bundan 1 yıl önce SpaceX adli şirketin Kurucu CEO’su Elon Musk hepimizinde bildiği gibi önemli bir tarihi bir adimi gerçekleştirdi. SpaceX adli bir özel uzay şirketi SpaceX tarafından geliştirilen Crew Dragon uzay aracı, ilk resmi uzay görevinde dört astronotu ISS’e taşımak üzere fırlatıldı. Bu fırlatma, Crew Dragon’u uzaya insan taşıyan ilk özel araç haline getirdi

Hepimizin’de bildiği gibi bu olaylar günümüzde uzay ve bilim adi altında birçok genç yeni nesile Örnek oluyor.

Bir Başka Soru İse Hepimizinde Merak Ettiği Ne Zaman İnsanlik Olarak Mars’a Gideceğiz Oluyor?

Bu konunun aslında birden çok cevabi var diyebiliriz.Nasa’da yapılan bir araştırma ve gelişen teknolojiler üzerine ilk defa insanlik 2030-2033 yılları arasında Mars’a 6-8 ay arasında bir uçuş gerçekleştirmek istiyor.

Oraya gidicek olan insanlı uzay yolculuğu sonrasında Mars’taki insan yaşamı, jeopolitik konum, yaşam izleri, keşfedilen yeni yerler, toprak analizleri gibi birçok durum onları bekliyor olucak. Durum bu ise gelin hep birlikte size bu ekibin en genç parçası olan Alyssa Carson’i hep birlikte tanıyalım.

Alyssa Carson amerikalı öğrenci astronot. 2033 yılında Mars’a yapılması planan ilk insanlı yolculukta görev alması için eğitilmektedir. Kendisi 3 yaşında izlediği bir uzay filminden etkilenip uzun bir süredir astronot hayali ile büyüyor diyebiliriz. Şu anda 9 yaşından beri Nasa tarafından hazırlanan bir eğitim içerisinde yaşamına devam ediyor. Alyssa mars’a gitmeyi bir heyecan içinde ve birazda korkunç olarak buluyor. Alyssa ile yapılan bir belgeselde ” The Mars Generation” Alyssa Mars benim evim, insanlik kısa bir zaman içinde oraya yerleşecek” sözlerini kullanmıştı.

Kendisi henüz 19 yaşında umarım birçok genç ve ileride insanlik adına bir şeyler yapmayı hedefleyen bilim insani adayları kişiler insanlik yararına daha büyük işler yapabilirler.

Son Söz Olarak : “Dünya sonsuzluk içinde, küçük bir parantezdir.” – Jackson Brown.

Yazan: Deniz GÜNEY

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*