İnsanlık Tarihi 1 Milyon Yıl Önceye Gitti

İnsanlık Tarihi 1 Milyon Yıl Önceye Gitti

Güney Afrika’daki Sterkfontein’deki en zengin hominin içeren yataktan elde edilen Australopithecus fosilleri, bazılarının daha önce öne sürdüğünden çok daha eski bir tarihlidir. Doğu Afrika’daki Australopithecus afarensis ile aynı çağda yaşamıştır. Tarihlerimiz, Sterkfontein’de iyi bir şekilde temsil edilen Australopithecus africanus’un A. afarensis’ten türediği yaygın olarak kabul edilen kavramın sınırlarını göstermektedir. İki türün çağdaşlığı, şimdi daha karmaşık bir soy ağacının insanın evrimsel sürecinin başlarında hüküm sürdüğünü gösteriyor.

İnsanlık Tarihi 1 Milyon Yıl Önceye Gitti

Sterkfontein, Australopithecus fosillerinin en üretken kaynağıdır ve büyük çoğunluğu mağara yüzeyinde erozyon ve hava koşullarına maruz kalan bir mağaranın “Member 4“ odasında bulunmuştur. Member 4’teki fosillerin yaşları önceki çağlardan 2.1 ila 2.6 milyon yıl daha eski tarihlendirilmiştir.  Bu bilgi de bizlere Australopithecus’ların, iyi bildiğimiz Australopithecus olan “Lucy” de dahil olmak üzere, hemcinslerinden çok daha sonra yaşamış oldukları anlamına geliyor. Bu bilgilere göre Homo soyundan gelen insanlarlar Australopithecus soyu Güney Afrika’da aynı tarihlerde yaşamıştır. 

Bu bilgi üzerine araştırmacılar mağaradaki fosilleri yeniden tarihlendirdiler. “Member 4” odasında bulunan buluntular izotop oranlarına bakılarak tarihlendirildi ve  yaklaşık olarak 3.41 milyon yıl yaşında olduğu saptandı. Bu yeni tarihlendirme Güney Afrika’da bulunan homininlerin bilinenden çok daha önce Australopithecus ile birlikte yaşadıklarını ortaya çıkardı. Hatta bu tarihlendirme bize Doğu Afrikadaki Australopithecus Afarensis soyununda homininlerle çağdaş olduğunu gösterdi. 

İnsanlık Tarihi 1 Milyon Yıl Önceye Gitti

Bu çalışmadan önce Sterkfontein’deki Australopithecusların, Paranthropus ve Homo cinsinin Güney Afrikadaki ataları olamayacak kadar genç olduğu düşünülüyordu. Homo cinsinin atalarının Doğu Afrikadan gelişmiş oldukları ve zaman içerisinde Güney Afrikaya geldikleri kanısındaydı. Fakat bu bilgiler ışığında Sterkfonteindeki Australopithecusların Homo cinsinin atası olabilmesi için gerekli zamanın olduğunu gösteriyor. Böylece insanlık tarihimiz 1 Milyon yıl önceye gitmiş oluyor.

Yazan: Bilge KAPLAN

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Bilge Kaplan (Altın Yazar) hakkında 248 makale
1993 yılında Antalya'da doğdum. Molekuler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezunum. Şimdi Covid laboratuvarında moleküler biyolog olarak çalışıyorum. Biyoloji,kimya,fizik, matematik en güzel ilgi alanlarim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*