IQ Yükseltme (%40 Varan Fark)

IQ Yükseltme (%40 Varan Fark)

Eski dönemde araştırmacılar, bireyin hafızasını ve IQ seviyesinin yükselemeyeceğini bunu biyoloji bir etken genetik özellik olduğunu iddia ediyorlardı. Fakat günümüz psikologları beynimizin  bir kas gibi olduğunu ve çeşitli egzersizler ile geliştirilebileceğine inanıyorlar. İskoçya’daki Edinburg Üniversitesi Biyomedikal Bölümü’nden Profesör Mark Lythgoes beyni geliştirebilmek için çeşitli yöntemler paylaştı.

1) Akşam yemeklerine yağlı balık tüketin.

2) Okula, işe, konferans vb. yerlere yürüyerek veya bisiklet ile gidin.

3) Sözlükten bilmediğiniz kelimeleri öğrenin.

4) Dilinizi zenginleştirin ve bunu günlük hayatınızda kullanın.

5) Yoga veya meditasyon yapın.

6) Alkol, kafein kullanmaktan kaçının.

7) Alışverişe çıkarken listeyi ezberlemeye çalışın.

Film: Limitless / IQ Yükseltme (%40 Varan Fark)

Eğer sizde benim gibi bu IQ hususun da takılıyorsanız bildiğiniz bir sürü yöntem ve taktikleriniz vardır. Ben bildiklerimi burada paylaşacağım.

En önemli etken beyni geliştirme de elbette sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak. Sağlıklı beslenme ve egzersiz yapmak beyni geliştirdiği bilimsel olarak kanıtlandı. Kendi güvenli alanınızdan çıkın tehlikeye girin yani bunu derken çık balkondan atla değil. Benim gibi ilk defa gittiğiniz okulda yolu bilmeseniz de eve insanlara sorarak bulun. Bilgili bir kişiye danışın. Bu dediğim benim yaptıklarım arasında en zoru çünkü ister istemez birde yaşıtınızsa ağır gelebilir fakat yeni bilgiler öğrenmek beyni geliştirir.

Klasik müzik dinleyin. Sözsüz klasik müzikler beyni dinlendirir, motivasyon verir ve odaklanmanıza yardımcı olur. Eski kitaplar okuyun göreceksiniz ki kelime dağarcığınız gelişecek. Yeni insanlar keşfedin ve arkadaşlıklar kurun. Dişinizi fırçalarken veya günlük işlerinizi yaparken kullandığınız elinizi değil de kullanmadığınız ile yapın. Sabahları bulmaca çözün bulmaca beyni geliştirmesinin yanında alzheimer riskini de önler. Problem çözün problem çözmek beyni aktifleştirir. Çeşitli bilimsel makaleler ve yazılar okuyun bilgi ufkunuz genişleyecektir. Bir spor ile ilgilenin araştırmalara göre birden fazla spor ile ilgilenen insanların diğerlerine oranla IQ seviyesinin daha yüksek olduğu öne sürüldü. İlgilendiğini alanları çoğaltın mesela siz psikoloji ile ilgili kitaplar okuyorsunuz bunun yanında bilim, uzay, felsefe gibi türden kitaplar da okuyun çünkü beyin yeni alanlara girdikçe zorlanacak ve daha çok gelişecek.

Üzüm, yoğurt, yeşil çay, ve kabuklu kuru yemişler beyni geliştirmede rol oynayan besinlerdir. Bu yöntemler ile beyniniz zamanla gelişecek ve %40 kadar bir fark göreceksiniz.

Yazan: Elif KIRMAN

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*