Işık Hızı Niçin Kullanılır?

Işık hızı, uzayın akıl almaz büyüklüğü düşünüldüğünde gezegenlerin, süpernovaların ya da yıldızların arasındaki mesafelerin kilometre ile ifade edilmesi komik olacaktır. Bunun yerin mesafeleri “ışık yılı” olarak ifade edilen sabit ile tanımlanır ki, bu da ışığın bir yıl içinde aldığı yol manasına gelmektedir. Dünyamızın içinde bulunduğu en yakın gezegenlerin mesafelerini bile hesaplarken eğer kilometre ölçüsünü kullansaydık sayımızın yanında en az 12 adet sıfır koymamız gerekirdi.
Işık , saniyede yaklaşık 300.000 km dir, Bu miktarın büyüklüğünü anlamak için karşılaştırma yapmamız gerekirse; Bu hızla hareket eden bir tren düşününüz, bu tren bir saniye içinde tam 7 kere Dünya’nın çevresini dolaşabilir.
Işık hızı sabittir, bir ışık demetini ne kadar kovalarsanız kovalayın, yine de sizden ışık hızında uzaklaşacaktır. Hiçbir şey ışık hızından daha hızlı gidemez. Çünkü bir şeyin hızı ne kadar artarsa E=mc² formülünde görüldüğü gibi kütleside o kadar artar ve o kütleyi itmek için sonsuz enerji gerekir ki bu da imkansızdır.

1 Comment

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here