Işık Hızını Ve Einstein’ı Anlamak, Bilinçli Yaşamaktır!

Işık Hızını ve Einstein’ı Anlamak, Bilinçli Yaşamaktır!

Çünkü uzayın akıl almaz büyüklüğü düşünüldüğünde gezegenlerin, süpernovaların ya da yıldızların arasındaki mesafelerin kilometre ile ifade edilmesi komik olacaktır. Bunun yerin mesafeleri “ışık yılı” olarak ifade edilen sabit ile tanımlanır ki, bu da ışığın bir yıl içinde aldığı yol manasına gelmektedir.

Işık Hızını Ve Einstein’ı Anlamak, Bilinçli Yaşamaktır!

Dünyamızın içinde bulunduğu en yakın gezegenlerin mesafelerini bile hesaplarken eğer kilometre ölçüsünü kullansaydık, sayımızın yanında en az 12 adet sıfır koymamız gerekirdi. Işık hızı saniyede yaklaşık 300.000 km dir. Bu miktarın büyüklüğünü anlamak için karşılaştırma yapmamız gerekirse; bu hızla hareket eden bir tren düşününüz, bu tren bir saniye içinde tam 7 kere Dünya´nın çevresini dolaşabilir.Işık hızı sabittir, bir ışık demetini ne kadar kovalarsanız kovalayın, yine de sizden ışık hızında uzaklaşacaktır. Hiçbir şey ışık hızından daha hızlı gidemez. Çünkü bir şeyin hızı ne kadar artarsa E=mc² formülünde görüldüğü gibi kütlesi de o kadar artar ve o kütleyi itmek için sonsuz enerji gerekir ki bu da imkansızdır. Einstein’ın dediği gibi, eğer ışık hızına yakın bir hızda hareket eden bir roketin içinde iseniz, zaman sizin için daha yavaş geçecektir. Einstein gelmiş geçmiş en büyük bilim insanlardan biri olarak adını dünya tarihine hiç silinmeyecek şekilde yazdırdı. Kendisinden önce gelen bilim insanlarından çok farklı olduğunu kütle ile enerji arasında bağ kurarak gösterdi.

O bütün bilinenleri yıkarak çağdaş bilimin temel taşlarını attı. Ona göre her şey enerjidir, yani maddeler de çok yoğun enerjilerdir. Kimyasal reaksiyonlar sonrası küçük de olsa kütlenin bir kısmı enerjiye dönüşür. Onun öngörüleri teknoloji ilerledikçe deneysel olarak da kesin olarak ispatlandı. Işık hızında hareket eden bir trene bindiğinizi ve bir hafta bu şekilde Dünya turu yaptığınızı hayal ediniz. Bir hafta sonra indiğiniz istasyonda, Dünyanın tam 200 yıl sonraki halini görürsünüz. Eğer bir gün ışık hızına ulaşabilirsek geleceğe de gidebiliriz.

İşte geleceğimize hakim olabilmek, Bilimin nereye gittiğini anlayabilmek için bu temel bilgilere her zaman ihtiyacımız olacaktır. Karşılaştığımız önemli problemler, onları yaratanların düşünce tarzı ile çözülemez. (Albert Einstein)

Yazan: İ. Kaya

YouTube Kanalımız

Tükenmez Kalem (Altın Yazar) hakkında 286 makale
Bilim sever, bilim yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*