Işık Saçan Güneş ve Yıldızlarla Dolu Olduğu Halde Neden Uzay Siyahtır?

Işık Saçan Güneş ve Yıldızlarla Dolu Olduğu Halde Neden Uzay Siyahtır?

Uzay denildiğinde aklımıza kapkara ve sonsuz bir boşluk gelir. Oysa hepimiz biliriz ki; uzayda ısı ve ışık üreten binlerce yıldız bulunur. Buna rağmen uzay boşluğu hâla simsiyahtır. Bunun nedenini hiç düşündünüz mü?

Işık Saçan Güneş Ve Yıldızlarla Dolu Olduğu Halde Neden Uzay Siyahtır?

Yıldızların ve parlak gökadaların varlığına karşın uzayın siyah olmasının nedeni, çok geniş olması ve giderek artan bir hızla da genişlemesidir. Gerçi biz gökyüzünde çıplak gözle yalnızca 7-8 bin yıldız görebiliriz, ama birbirine kütle çekimiyle bağlı en az 100 milyar yıldızdan oluşan Samanyolu’nun içinde yaşıyoruz. Evrende bu gökadalardan 200 milyar kadarının bulunduğu hesaplanıyor. Yine de bu kadar yıldız, evrenin toplam enerji içeriğinin çok küçük bir bölümünü oluşturuyor.

Karanlık madde diye tanımlanan ve henüz gözlenmemiş ,nitelikleri bilinmeyen ancak varlığını kütle çekimiyle belli eden bir madde türüyse, toplam enerjinin %23’ünden sorumludur. Evrendeki enerjinin geri kalanını ise, kütle çekiminin tersine itici bir etkisi olan gizemli bir karanlık enerjinin oluşturduğu ve son birkaç milyar yıldır evrenin giderek hızlanan genişlemesinden sorumlu olduğu son gözlemlerle ortaya çıkmış durumdadır.
Yine son gözlemler, evreni oluşturan Büyük Patlama’nın bundan yaklaşık 14 milyar yıl önce meydana geldiğini gösterdi. Bu durumda evrende ortaya çıkan ışınım ve ışık yaklaşık 14 milyar yıldır her tarafa yayılıyor. Evreni bir küre gibi düşünecek olursak, bu durumda görünebilen ( ışığın varabildiği) evrenin çapının 27-28 milyar ışık yılı olduğu sonucunu çıkarabiliriz.

Yazan: Demet SEVİM

YouTube Kanalımız

 

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*