Daha Fazlası

  Ivan Petroviç Pavlov Kimdir?

  Rus İmparatorluğunda Gözlerini Açan Ivan Petroviç Pavlov Kimdir?

  Yıl 1849, Yer: Rusya’nın Ryazan kenti  ve Ivan Petroviç Pavlov  dünyaya geldi. 1860 yılında papazlığa hazırlanmak için, Ryazan İlahiyat Okulu’na gitti. 1864 yılında mezun oldu ve Ryazan İlahiyat Yüksek Okulu’na başladı. Buradaki eğitimini bilimsel bir eğitim almak için yarıda bırakarak Fizyoloji eğitimine başladı. 1870 yılında  Fizyoloji eğitimi için St. Petersburg Üniversitesi’ne girdi. Burada Mendeleyev, Beketov ve Seçenov’dan ders aldı. Uzmanlık olarak da  hayvan psikolojisini seçti.

  1883 yılında yayınladığı tez ile zamanın bilim insanlarının ilgisini çekmeyi başaran Pavlov ilerde kuracağı laboratuarındaki çalışmalarla, bilim dünyasında çok daha büyük ses getirecekti. Yapılan çalışmalar köpekler üzerineydi ve ölen köpekler için anıt dahi dikildi. Bu çalışmaları inceleyecek olursak karşımıza Pavlov’un ünlü klasik koşullanma deneyi çıkıyor.

  1890’lı yıllarda köpekler üzerinde araştırmalar yapan Pavlov, yiyeceklerin daha köpeklere ulaşmadan salya salgılamaya başladığını keşfetmiştir. Bu gözlem, bilim adamının klasik koşullanma üzerine yapacağı çalışmaya önayak oldu.

  Pavlov’un ünlü klasik koşullanma deneyi tam olarak şu şekildedir; Denek olarak seçilen köpeğe ilk olarak birkaç kez zil çalınır. Fakat  köpek tepki vermez. Köpeğe et verildiğinde salyaları akmaya başlar. Sonra et ile birlikte zil çalınır fakat bu yapılırken zil ile etin verileceği zaman aralığı köpeğin zile şartlanacağı şekilde ayarlanılmıştır. Daha sonra et verilmediği halde zil çalındığında köpeğin salyalarının aktığı görülür. Şartlı ya da şartlandırılmış refleks denen olay da budur. Pavlov, bu davranışın, psikolojik etkinlikle özdeş olan yüksek düzeyde sinir etkinliğinin  belirtilerinden biri olduğunu öne sürdü ve psikoloji alanında geçerli tek yaklaşımın deneysel yöntem olduğunu vurguladı. Bu çalışması Pavlov’a 1904 yılında Fizyoloji ve Tıp alanında Nobel ödülü kazandırdı. Pavlov aldığı Nobel Ödülü sayesinde 1900’lerin başında büyük bir refaha kavuştu ve dünya çapında ün yaptı.

  Pavlov Marksizm’i hiçbir zaman kabul etmedi ancak Sovyet psikologlar O’nun görüşleriyle Marx arasında köprü kurmaya çalıştılar. Rejim kendisine muhalif olan Pavlov’a olan desteğini hiçbir zaman çekmedi; Lenin’den sonra Stalin de yardımı sürdürdü. Pavlov, çalışma arzusunu ve dinamizmini hiç kaybetmedi.

  Ne var ki 27 şubat 1936’da , Leningrad  SSCB’de  yakalandığı zatürre  nöbetini  atlatamayarak öldü. Bilime  oldukça büyük bir tutkuyla bağlı olan Pavlov, son dakikalarını bile eski bir öğrencisi olan nöropatolog olan arkadaşıyla hastalığın sebeplerini  tartışarak geçirdi.

  Ölümünden sonra 2004 yılında, Nobel Ödülü’nü alışının 100.yıl dönümünde, Fizyoloji Enstitüsü’nün bulunduğu yere  Pavlov’un anısına bir anıt yapıldı.Çalışmalarının devamı için yeni enstitüler kuruldu ve birçok bilim insanı yetişti.

  Yazan: Rabia KUYTAK

  Kaynak*

  Kaynak**

  YouTube Kanalımız

  Çılgın Fizikçiler
  Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: