İvme Nedir, Ne İşe Yarar?

İvme Nedir: İvme birim zamandaki hız değişimidir. Son hızdan ilk hızı çıkarttıktan sonra geçen zamana bölerseniz ivmeyi bulursunuz. İvmenin birimi metre/saniye²’dir ve “a” ile gösterilir.

Hız değişimi vektör olduğu için ivme de vektörel ve türetilmiş bir büyüklüktür. Eğer sabit hızdaysanız ya da hızınız sıfırsa yani durgun haldeyseniz ivmeye sahip değilsinizdir. Nasıl yani? Hızımız varken nasıl ivmeye sahip olamayabiliriz ki? Sabit hızda gidiyorsak ivmeye sahip değilizdir çünkü ivmenin var olması için hız değişiminin sıfırdan büyük olması gereklidir ama sabit hızda isek son hız eksi ilk hız sıfır geleceği için ivme de sıfır gelecektir.

Peki ivme nasıl değişir? Belirli bir hızda giderken ya da durgun hâldeyken yani hızımız sıfır iken hızımızı arttırmaya başlarsak ivmemiz de artar, hızımızı azaltmaya başlarsak ivmemiz de azalır. İvme, birçok yerde rol oynar, mesela ivmesi olmayan bir cismin üzerindeki net kuvvet sıfırdır ya da çembersel hareket yapan cisimlerde merkeze doğru hız vektörünün değişimiyle farklılaşır. 

İvme Nedir, Ne İşe Yarar? Yazan: Fatma BAYBARZ

YouTube Kanalımız

 

Isaac Newton Kimdir?

Çoğu bilim tarihçisi için gelmiş geçmiş en büyük bilim insanı olan Sir Isaac Newton sonsuz evreni matematik ile açıklanabileceğini savunan tutkulu bir fizikçiydi.

Isaac, 4 Ocak 1643 yılında normal doğumundan 2 ay önce prematüre bebek olarak dünyaya geldi. Babası daha kendisi doğmadan 3 ay önce ölen Newton’a, annesi babasının ismini verdi. Yaşamasına mucize olarak bakılan bu bebek ilerde bilimde mucizeler yapacağı tabi o zamandan kestirilememişti.

Annesi onu 3 yaşında zengin bir adamla evlenerek terk etti ve 11 yaşında geri geldi. Newton’sa mutsuz yaşantısından uzaklaşma yolunu hayatın ve doğanın işleyişine merak duygusu oldu.

12 yaşında Grantham’da King’s School’da (Kralın Okulu) eğitime başlayan Newton çelimsiz olduğu için görmezden gelip dışlandı. O da buna karşı mekanik oyuncak fareler ve korkutmak için yanan mum taşıyan uçurtmalar yaptı.

Kocası ölünce annesi okulu bırakıp çiftliğin başına geçmesini istedi. Newtonun beceriksiz çiftçilik günler Annesini ikna edip dayısının çiftliğin başına geçmesi konusunda iknası ile son buldu.

Newton 1661 yılında Cambridge’de Trinity College’e girdi. Okula “sizar” olarak girmişti, hem okulda çalışıyor hem de okuyordu. Cambridge’de Copernicus ve Kepler’in teorileri göz ardı ediliyor, Galileo’nun çalışmaları tanınmıyordu ve okulda ağır bir şekilde Aristoteles felsefesi hâkimdi. Bu yılarda simya ile tanıştı.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here