Johannes Eugenius Bülow Warming Kimdir?

Johannes Eugenius Bülow Warming (Eugen Warming)– Ekoloji Biliminin Kurucu Figürü

3 Kasım 1841’de Danimarkalı botanikçi Eugen Warming doğdu. Warming, bilimsel ekoloji disiplininin ana kurucu figürü olarak kabul edilir. 1895’te bitki ekolojisi üzerine ilk ders kitabını yazdı, ekoloji konusunda ilk üniversite dersini verdi.

Johannes Eugenius Bülow Warming (Eugen Warming)– Ekoloji Biliminin Kurucu Figürü
Hayatın erken dönemi ve eğitimi

Eugen Warming, Wadden Denizi’ndeki küçük Mandø adasında, bölgenin bakanı Jens Warming ve Plüskow’dan Anna Marie von Bülow’un tek çocuğu olarak doğdu. Babasının erken ölümünden sonra annesiyle birlikte doğu Jutland’daki Vejle’deki annesinin erkek kardeşinin yanına taşındı. Eugen Warming, Kopenhag Üniversitesi’ne katıldı. Ancak Brezilya’da Lagoa Santa’da çalışan Danimarkalı paleontolog Peter Wilhelm Lund ile çalışmak için üniversiteden ayrıldı ve bununla Brezilya’nın tropikal savanlarını gezdi. 1867’de Münih Üniversitesi’nde botanik okumaya başladı, 1871’den itibaren Bonn Üniversitesi’nde Johannes von Hanstein ile mikroskobik yöntemler çalıştı ve burada 1871’de Euphorbia cyathia’sının (Euphorbiaceae) ontogenezi üzerine bir tezle Doktora derecesini tamamladı.

Akademik kariyer

Eugen Warming, Kopenhag Üniversitesi, Politeknik ve Eczacılık Koleji’nde botanik doçenti oldu. 1882’de Stockholms högskola’da botanik profesörü olarak atandı. En yaşlı profesör olarak, magnificus rektörü seçildi. 1885’te Warming, Kopenhag Üniversitesi’nde botanik profesörü ve Kopenhag Botanik Bahçesi’nin müdürü olarak atandı. 31 Aralık 1910’da emekli olana kadar bu görevleri devam ettirdi. 

Ekolojide Araştırma

Warming’in tropikal bir bölgedeki bitki örtüsüyle ilgili ilk deneyimleri, gelecekteki çalışmaları için belirleyici oldu. Lagoa Santa’daki koleksiyonları, 370’i bilim için yeni olduğu ortaya çıkan 2600 bitki türü, 40 ciltlik ve 1400 sayfalık anıtsal bir çalışmada işlendi “Symbolæ ad Floram Brasiliæ centralis cognoscendam”. Warming, bu çalışma için bitki ailelerini, başta Avrupa olmak üzere elliden fazla bitki taksonomistine dağıttı.

Warming’in en önemli yayınlarından biri, Kopenhag Üniversitesi’nde bitki coğrafyası üzerine verdiği derslere dayanan ve tüm önemli biyomları tanıtan Plantesamfund  ( Bitkilerin Oecology of Plants , 1895) adlı kitabına aittir. Ekolojinin gelişimi üzerindeki etkisi, dünyanın farklı bölgelerinde çok farklı ‘hammadde’ kullanmasına rağmen, doğanın kuraklık, sel, soğuk, tuz veya otçuluk gibi benzer sorunları nasıl çözdüğünü açıklamaktı. Ders kitabının Oecology of Plants adlı çevirisi, İngilizce konuşulan ülkelerde bitki ekolojisinin daha da gelişmesini önemli ölçüde etkiledi.

Öğretiler ve Sonraki Yıllar

Warming, öğretimini geliştirmek için öğrencilerini botanik bahçesine götürdü. Ancak Warming, bitki ekolojisi öğretmek için öğrencilerinin doğaya çıkması gerektiğini anlattı. 1893’ten itibaren her yıl öğrencileri daha uzun gezilere götürmek için hibe başvurusunda bulundu ve bunlar her üç yılda bir batı Jutland’a, bir kez Bornholm’a ve Zelanda’ya gitti. Kum tepeleri, tuzlu bataklıklar ve diğer habitatlarda çevreye ve bitki adaptasyonuna ilişkin tanıtımları içeren gezi notları yayınlandı.

Johannes Eugenius Bülow Warming (Eugen Warming)– Ekoloji Biliminin Kurucu Figürü

Eugen Warming, Danimarka Kraliyet Bilimler ve Edebiyatlar Akademisi’nin bir üyesiydi. Ayrıca Carlsberg Vakfı’nın yönetim kurulunda görev yaptı ve Danimarka Jeolojik Araştırmalar kurulunda görev yaptı. İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi ona 1922’de Altın Linné Madalyası verdi. 1914’te Amerikan Sanat ve Bilim Akademisi’ne seçildi.

Eugen Warming,  2 Nisan 1924’te 82 yaşında öldü.

Yazan: Bilge KAPLAN

Eugen Warming – Founding Figure of the Science of Ecology, 03.11.2017, Scihi

Bilge Kaplan (Altın Yazar) hakkında 248 makale
1993 yılında Antalya'da doğdum. Molekuler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezunum. Şimdi Covid laboratuvarında moleküler biyolog olarak çalışıyorum. Biyoloji,kimya,fizik, matematik en güzel ilgi alanlarim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*