“Joker” Makyajlı Örümcek Bulundu

Yeni bulunan bir örümcek türünün sırtında çarpıcı bir şekilde beyaz – kırmızı desen bulunuyor. Bu desen Batman’in ezeli rakibi Joker’in yüz makyajına benziyor. Bu benzerlik öyle şaşırtıcı ki, örümceği keşfeden bilim insanları 2019 yılında “Joker” filiminin baş karakterini oynayan Joaquin Phoenix’in ismini örümceğe ismini verdiler.

“Joker” Makyajlı Örümcek Bulundu

İlginç bir ironide örümceğin cins ismi olan Loureedia ise punk rock yıldızı Lou Reed’den alıyor. Lou Reed hiç gülmemesi ve her zaman siyah giyinmesi ile meşhur biri. İran’da keşfedilen bu yeni türe bilim İnsanları Loureedia Phoenixi ismini verdiler. Bu örümcek aynı zamanda Akdeniz bölgesi dışında keşfedilen ilk Loureedia cins bir örümcek oldu. Dört türü bulunan bu cins ilk olarak 2018 yılında keşfedilmişti.

Joker’in korkutucu makyajı olan kırmızı dudak boyası üstüne tezat yaratan beyaz makyajı gibi Loureedia Phoenixi örümceğinin erkeğin sırtında da beyaz içerisinde tezat yaratan canlı bir kırmızı leke bulunuyor. Örümceğin boyu sadece 8 milimetre boyunda olduğu için onu net bir şekilde görebilmek için büyüteç ile incelenmesi gerekiyor.

Loureedia örümceklerinin keşfi aşırı zor çünkü her sene haftada sadece 3 hafta boyunca yer üstünde oluyorlar. Taksonomist Alireza Zamani ve İranlı arkeologlar bulunan bu örümceğin hayatının çok büyük kısmını yer altındaki yuvasında geçirdiğini belirtiyorlar. Alireza Zamani: “Erkek örümcekler genellikle ekim ayının sonundan kasım ayının ortasına kadar dişileri avlanmak amacıyla yuvalarını bırakıp yer yüzüne çıkıyorlar. Yavru örümcekler de annelerinin yuvalarıdan ayrılmasından dolayı yüzeye çıkıyorlar” diye ekliyorlar.

joaquin phoenix

Araştırmacılar şimdiye kadar yalnız erkek Loureedia Phoenixi örümceğini keşfedebildikleni belirtiler. Dişi Loureedia Phoenixi örümceğini, bulunan erkek örümceklerin çevresinde arayışlar devam ediyor. Alireza Zamani şöyle ekliyor: “Yeterli zamanınız ve sabrınız varsa gezgin bir erkeği izlemek zevkli olabilir. Dişileri ulmanın yolunu erkek örümcekten daha iyi bilen olamaz. O herkesten iyi bilir. Bu yöntemle çiftleşme davranışlarını gözlemleme ve fotoğraflama şansınız olabilir. Loureedia cinsinden hiç bir türü için henüz çiftleşme davranışları belgelenmedi.

İran’da keşfedilen erkek örümcek türü: Loureedia Phoenixi

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak: Independent, Live Science

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here