Kadın ve Erkek Arasındaki Beynin Biyolojik Farkları (Kim Daha Zeki)

Kadın ve Erkek Arasındaki Beynin Biyolojik Farkları (Kim Daha Zeki)

Kadın ve erkek beyni arasında temel davranış  ve anotomik yapıdan farklar var. Erkeklerin beyni kadınların beyin yapısına bakarakdan %10 daha fazla geniş fakat kadınlarda erkeklere göre  nöron sayısı fazla. Peki bu kadınlara bir avantaj mı diye soracak olursanız hiç sanmıyorum çünkü nöron sayısı fazla olduğundan karışıklığa sebep oluyor.Bir diğer temel farklılığımız olan korkuya değincek  olursak erkeklerde amigdala (Korku Merkezi) daha gelişmiştir yani erkekler korkuları daha ciddiye alıyor. Belkide erkekliğin %99 kaçmaktır hadisesi bundan kaynaklanıyor da olabilir. Ama bu gerçekte de evrimsel olarak değerlendirilebiliyor. Eski çağlardan bu yana erkekler avlanırken basit bir tehlikede bile kaçmanın yollarını düşünüyor. Görme konusuna gelecek olursak kadınlar bu konuda da bilimsel verilere bakarakdan daha üstün. Kadınlar uzağı daha iyi görüyor ve erkeklerde renk körlüğü görülme olasılığı daha fazla.Genelde trafikte kadınlar daha acemidir diye bir söylenti var fakat istatistikler hiçte böyle söylemiyor. Yapılan araştırmalara göre erkekler uzağı kadınlara göre daha kötü gördüğü ve renk körlülüğü olma olasılığı fazlalığından birçok trafik kazalarına sebebiyet verebiliyor. Bu görme üstünlüğünün sebebi kadınlarda çift X kromozomunun  bulunması.İşitme konusunda bir diğer farklılık ise kadınlar daha iyi işitebiliyor. Bir kız bebek annesinin sesini hemen tanır.

Tat  alma konusunda kadınlarda erkeklere göre %20 bir üstünlük var.Bunu kadınların mutfakla çok ilgilenmesine bağlayabilir miyiz hiç sanmıyorum. Koku almada ise kadınlar erkeklere göre %50 daha fazla koku alabiliyor. En önemli olan bir diğer konu ise hafıza konusu. Hafıza kadınlarda erkeklere göre daha gelişmiş yani en önemli ve en ince detayına kadar hatırlayabilirler. (Erkeklerin dikkatine) Sırada ise son ve en önemli bir diğer konumuz. Empati. Aslında biyolojik olarak cinsimizin olduğu gibi beynimizin de bir cinsiyeti vardır. Empati duygusu  kadınlarda bulunan limbik bölgesi sayesinde daha gelişmiştir fakat erkeklerde böyle söylenemez. Bu özellik erkekler için bir avantajdır çünkü eski çağlara döndüğümüzde besin ihtiyacını erkekler avlanarak yapıyorlardı peki erkeklerde empati duygusu gelişmiş olsaydı avlanma nasıl olacaktı? Avlanma olmazsa insan ırkı nasıl var olacak? Bir kadını eline mızrak verin o ceylanı nasıl avlayacak? Avlamak yerine gider sarılır öper. Empati duygusunu biz ikiye ayırırız aslında duygusal empati ve bilinçsel empati olarak ayrılır. Duygusal empati daha çok kadınlarda gelişmiştir sadece dinler fakat birde bilinçsel empati dediğimiz bir empati vardır bu empati çeşiti karşındaki kişiye dinlerken ona yardımcı olma isteğidir bu empati çeşiti ise erkeklerde gelişmiştir. (Bir kadın ağlarken erkeğin ona su ister misin) demesi gibi düşünebiliriz.Size bir tavsiye bir kadını dinlerken aklınıza birçok fikir gelebilir. Söylemeyin.Bırakın anlatsın kadına sunduğunuz fikirler ona cazip gelmeyebilir ve sinirlendirebilirsiniz. Ve herkesin merak ettiği konu olan hangi taraf daha zeki.

Bu konuda şöyle düşünebilirsiniz:

“Erkekler kibrit gibidir bir anda yanar ve söner fakat kadınlar manyetitli çakmağa benzer uzun vadelidir.” (okul güvenlik görevlimizin sözü)

Yazan: Elif KIRMAN

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

3 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*