Kahve Severlere İyi Haber! 

4 yıllık gözlem ve büyük bir veri birikimini analiz eden Kaliforniya Üniversitesi bilim insanları kahve tiryakilerinde kalp ritmi bozukluğu riskinin yüksek olmadığı sonucuna vardı. 

Kahve Severlere İyi Haber!

Genellikle doktorlar hastalarına kahve yerine çay içmelerini öneriyordu. Bunun nedeni kahvedeki kafein ve bir çok maddenin kalp ritmi bozukluğuna yol açtığı düşüncesiydi. Fakat bu durum ile ilgili bugüne kadar kesin bir veri yoktu. 

Kahve Tiryakilerine İyi Haber!

Araştırmayı yapan bilim insanları 2006 yılından günümüze Büyük Britanya Biobank veri bankasında kayda alınmış 500 bin insanın verilerini analiz ettiler. Bu kişilerin 386.258’i kahve tiryakisiydi. Yarısı kadın olan grubun yaş ortalamasıysa 56’ydı. Bu kişilerin yalnız 16.369’unda kalp ritmi bozukluğu tanısı konulmuş. Kahve içenler ile ilgili kardiyak aritmi riski arışı ile ilgili bir bağ bulunamamış. 

Hatta araştırmacılar kahve içmenin kalp ritmi bozukluğu riskini düşürdüğünü söylüyorlar. Bunun nedeni şu an kesin bilinmese de kahvedeki antioksidatif ve iltihap önleyici özelliklerin neden olabileceği düşünülüyor. 

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here