Kamera Gözlü Adam Eyeborg ile Tanışın

Siborg Devrimi Geliyor!

Kanada’lı bir belgesel yapımcısı olan Rob Spence video kamera işlevi gören protez bir göze sahip, 40’lı yaşlarında olan Spence, çocukken kazara kendini gözünden vurdu.

Hasarlı gözünü yıllarca kullanmasının ardından  artık çıkarılması gereken noktaya ulaşmıştı. O nokta da merak etti. Gözünü tipik protez gözden biraz daha yetenekli bir şeyle değiştirip değiştiremeyeceğini, Spence Bu kamera gözü tasarlamasına yardımcı olan bağımsız radyo frekansı mühendisi ve tasarımcı  Kosta Grammatis ile görüşmeye başladı.

Kamera gözü oluşturan ekipman bir mikro verici, küçük bir pil, minyatür bir kamera ve kamerayı açıp kapatmayı sağlayan bir manyetik anahtar.

Daha sonra elektrik mühendisi Matin Ling, Spence’ nin projesiyle ilgili bir web sitesi olan eyeborg projesine göre kamerada ki tüm verileri alıp bir alıcı aracılığıyla daha geniş dünyaya gönderebilen küçük bir devre kartı tasarlamaya yardımcı oldu. Gözün ilk versiyonu 2008’de yapıldı. Ancak yakın zamanda  Kanada’daki Futureworld Konferansında bir konuşmada gözünü tanıttı. (Spens’in Cyborg eye resimlerine bakın)

Spence’in göz  Kamerasının beyniyle veya optik siniriyle hiçbir bağlantısı yok bu yüzden gerçek bir cyborg demek belkide adil değil,

Kamera şarj edilmesi gerekmeden önce yaklaşık 30 dakikalık görüntü kaydedebiliyor. Buda her zaman açık olmadığı anlamına gelir. Kamera ayrıca kırmızı bir led ışığı ile donatıldığı için kaydedilmekte olan herkes kaydedildiğini bilir.

Vice ‘ in bildirisine göre Spence bu sınırlamaların gizlilik endişelerini Google glass gibi diğer teknolojilerle ortaya çıkan ve başkalarının haberi olmadan her zaman kayıt yapabilen diğer teknolojilerden farklı kıldığına inanıyor. Öte yandan diğer insanları kaydetme yeteneği konusunda özür dilemiyor.

Spence verdiği demeçte “Kaybettiğim gözümü değiştirme hakkım ile başkalarının mahremiyet hakları arasında rekabet eden bir gerilim var.” dedi.

Kendi vücuduma göz kamerası koymama izin yok mu?

Spence aramızda dolaşan ilk cyborg değil sanatçı Neil Harbisson renk körü olarak doğdu. Ancak renkleri müzik notalarına dönüştüren sibernetik bir göz sayesinde renkleri görebiliyor…

Yazan: Tİa Ghose

Çeviren: Damla Buket TAŞ

Kaynak*

YouTube Kanalımız

 

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here