Kanatlar Böceklerin Bacaklarından mı Evrildi? 

İlk böceklerin 480 milyon yıl önce kabuklu deniz canlılarından ortaya çıktığı ve karasal ekosistem daha karmaşık hale gelince 80 milyon yıl sonra kanatlı böcekler ortaya çıktı. Kuşlar ve yarasalardan çok önce böcekler bu becerileri kazandı? 

Kanatlar Böceklerin Bacaklarından mı Evrildi?

Peki bu nasıl oldu?

Son yüz yıldır cevabı aranan bu sorunun cevabı böceklerin evrimsel süreçte rastgele  oluşturduğu bir yenilik olduğu ya da eski deniz kabuklularında zaten var olan bir özelikten evrildiği düşünüldü. 

Deniz kabukluluklarında kanatların evrimleşmesi için hem eklemlere hem de kaslara sahip ve küçük bir kanatı andıran solungaçlara sahip bazı kabuklu larvalar var. 

Yeni yapılan araştırmada ise böcek kanatlarının bacaklardan evrimleştiğine işaret ediyor. Bu çalışmada böcek kanadıyla ilintili bir gen ağının deniz kabuklularının vücut zırhı ve bacaklarıyla bağlantılı olduğu görüldü. 

Kabuklı canlıların ilk 6 bacak bölümünün, böceklerin bacak bölümleri ile eşleşti. Peki deniz kabukluların fazladan 2 bacağı nereye gitti?

Bilim insanları bu çalışmayla birlikte böceklerde kanadın bacaklardan evrimleştiğini seksenlerde ortaya atılan bu teoriyi, genomik ve embriyonik verilerle desteklendiğini belirtiler. 

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here