Kanser Aşısı İlk Deneylerine Başlamaya Hazır

Kanser Aşısı İlk Deneylerine Başlamaya Hazır

İngiltere’de çalışmalarını yürüten BionTech kurucuları Özlem Türeci ve Uğur Şahin, kanser ilacını çok yakında ilk hastalarına uygulamayı planlıyorlar. 

Kanser Aşısı İlk Deneylerine Başlamaya Hazır

Kanser ilacının klinik çalışmalarının bu yıl içerisinde başlaması bekleniyor ve 2030 yılında yaygın bir şekilde kullanılması hedefleniyor. 

BionTech, mRNA bazlı kanser aşını piyasaya sürmek için önemli adımlar attı. İngiltere’de binlerce hasta insan üzerinde gerçekleştirilecek klinik çalışması bu yıl içerisinde başlayacak. Şu aşamada aşı adayları ve kanser türleri seçiliyor. Bilim insanları indiğimiz hastalara, aşının yakın zamanda yaygın kullanılacak bir yöntem olduğunu kanıtlamaya çalışıyorlar. Uğur Şahin yaptığı açıklamada aşının 2030 yılında yaygın kullanılacağını ifade etti. 

2014 yılında kişiye özgü kanser aşısını 6 ayda geliştirmeyi başaran uzmanlar, artık bu süreyi 4 ila 6 haftaya kadar indirmeyi başardılar. Hedefleri 4 haftanın da altına inmek. Özlem Türeci’de aşının etkisi ile ilgili çok iyi kanıtlar olduğunu ifade etti.  

BionTech şu aralar bir kaç mRNA kanser aşısı üzerine çalışıyor. Bazı aşı adaylarında klinik etkinlik görülmüş durumda. Bu da hastalarda aşının pozitif etki gösterdiği anlamına geliyor. Aşı bağışıklık sistemini etkilemiş ve kanser görünür oranda azalmış ya da yok olmuş. 

Ayrıca Özlem Türeci, aşıyla tedavi edilen kanserlerin tekrar nüksetme olasılığının çok düşük olduğunu belirtiyor. 

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Krebsbehandlung von Biontech soll bis 2030 Alltag werden, 19.02.2023, FAZ

UK, BioNTech test mRNA against cancer, 15.02.2023, Nature

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*