Kara Delikler Karanlık Madde Oluşturuyor Olabilir mi?

Kara Delikler Karanlık Madde Oluşturuyor Olabilir mi?

Karanlık madde günümüz biliminin en ilgi çekici konularından bir olsada en büyük sırları da içerisinde barındırıyor. İnsanlar genellikle bilmedikleri yada bilinmez gelen şeylere “karanlık” sıfatını vermeyi çok severler. Fakat karanlık madde aslında tam anlamıyla karanlık değildir. Işık yaymadığı ya da yansıtmadığı için doğrudan görünmesede kütle çekimi sayesinde çevresindeki olayları etkiliyor. El feneri ile karşı tarafa bakıyorsunuz kimse yok fakat bir kuvvet sizi yukarı kaldırıyor.

Karanlık Madde Nedir?

Karanlık madde ile ilgili bir çok teori var. Bu farklı görüşlerin sebebi farklı uzmanlıkta olan fizikçilerin olaylara kendi açılarından bakmasından kaynaklanıyor. Gezegen araştırmaları yapan gökbilimciler karanlık maddenin Dünya’ya ulaşan ışık miktarının çok az olduğundan gözlemlenemeyen gezegen ya da yıldızlar olduğunu belirtiyorlar. Astronomlar yüksek enerji teleskoplarından gelen verileri analiz ederek bir cevap bulmaya çalışıyorlar. Bazı fizikçiler ise karanlık maddenin doğada şimdiye kadar tespit edilememiş, steril nötrino isimli parçacıklar olacağını düşünüyorlar. Bunlar dışında bazı fizikçiler de karanlık maddenin olmadığını, yapılan gözlemler ile hesapların yanış modellemeden olduğunu iddia ediyorlar ve yeni modelleme üzerine çalışıyorlar. 

NASA’nın Goddard Uzay Merkezi’nde araştırma yürüten fizikçi Alexader Kashlinsky tarafından yazılan makalede yep yeni bir teori ortaya koydu. NASA’nın Spitzer Uzay Teleskobu ile yapılan kızılötesi ışık gözlemlerinin analizi sonucunda yapılan hesaplar ile karanlık maddenin bol bulunduğu yerlerde çeşitli parlak kısımlar görüldü. Başta bu durumun kozmik artalan ışımasından kaynaklandığı düşünüldü. Fakat aynı bölge farklı ışık boylarını alan teleskoplar ile gözlemlendiğinde bu parlaklığın kozmik artalan ışıması gibi düzgün dağılmadığı, bazı yerlerde daha yoğun olduğu görüldü. 

LİGO – Lazer İnterferometre Kütle Çekim Dalga Gözlemevi

LİGO araştırmaları ilk kez Kütleçekim dalgalarını tespit etmiş ve bu dalgaların oluşma sebebinin iki kara deliğin birleşmesi olduğunu açıklamışlardı. Alexader Kashlinsky ise elde edilen verilerin farklı bir açıklaması olabileceğini ifade ediyor. Hesaplara göre karanlık maddelerin olduğu yerlerde kara delikler var ise büyük sorunların ortadan kalkacağını söylüyor. Kashlinsky bu durum için “eğer hesaplarım gözlemlere uyuşursa, galaksimizin etrafını ilkel kara delikler sarmış olabilir ve etrafımızda dönüyor olabilirler” diyor. Maddeler kara deliklerin içerisine girdiklerinde o kadar çok ivmelenirler ki X ışınları yayarlar. Bununla birlikte kara delikler kütlelerine bağlı Hawking ışınımı da yaparlar. Elde edilen verilere göre bu iki ışımada mevcut.

İki kara deliğin birleşmesi

Bu teori kuramsal olarak mantıklı gözükse de, gözlemsel olarak henüz elde edilmiş herhangi bir kanıt mevcut değil.  Fakat ileride yapılacak kütleçekimsel dalga keşifleri belki evrenin farklı yerlerinde keşfedilmemiş kara delikler olduğunu gösterebilir. Nitekim böylece bu teori kanıtlanmış olabilir. 

Kara Delikler Karanlık Madde Oluşturuyor Olabilir mi?

Bilgiyi sınamanın tek yolu deneydir. Deney, bilimsel gerçeğin tek hakimidir.” Richard Feynman

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

Kaynak****

Kaynak*****

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1370 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*