Karadul Örümcekleri Eşlerini Gerçekten Yer mi?

Karadul Örümcekleri Eşlerini Gerçekten Yer mi?

Karadul örümcekleri ılıman iklime sahip dünyanın hemen hemen her yerinde yaşarlar. Zehirli örümceklerden olsalarda karadul ısırıkları nadiren insanlar için ölümcül olur. Erkek ve dişi karadulların görünüşleri oldukça farklıdır. Erkek karadulların renkleri daha açıktır ve boyutları dişilere kıyasla yarı boyuttadır. 

Karadullarda diğer örümcekler gibi ağlarına takılan diğer örümcek ve böcekler ile beslenirler. Fakat bilim insanları cinsel yamyamlık konusunda kötü bir şöhrete sahip olduğunu söylüyorlar. Eş yamyamlığının kural olduğu tek bir karadul türünde olduğunu ve çoğu çiftleşmede de erkeklerin yaşamlarına devam etiğini belirtiyorlar. Karadullarda eş yamyamlığının yanı sıra daha çok kardeş yamyamlığı vardır. Yumurtadan erken çıkan karadul yavruları kardeşlerini yumurtadan çıkar çıkmaz yerler. 

Genellikle diğer böceklerle beslenen karadulların yılan ve kertenkele gibi küçük omurgalıları yakalayıp yedikleri bilinmekte. Ağlarına takılan avlarını ısırarak felç ederler ve avın hareketi durduktan sonra vücuduna sindirim enzimi salgılar ve yerler. 

Beş farklı türü olan karadullar çiftleşme dönemi olan sonbahar sonu dışında yalnız yaşayan canlılardır. Yaklaşık 40 gün yumurtadan kaldıktan sonra dişiler 90 günde olgunlaşır 180 gün daha yaşarken erkeklerde ise erişkinlik 70 gün sürer ve 30 gün daha yaşarlar. Güney karadulları (Latrodectus mactans) doğada 3 yıl, esaret altında ise 4 yıl kadar yaşadığı biliniyor.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1398 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*