Karanlık Foton Nedir?

Bilim insanları uzun süredir doğada bir 5. temel kuvvetin var olup olmadığını merak etmişlerdir. Kütle çekimi, elektromanyetizma, güçlü ve zayıf nükleer kuvvet olan bu 4 temel kuvvetin birleştirilmemesinin sebebinin matematiksel bir sorun olması yerine acaba keşfedilmeyen bir 5. temel kuvvet olması olabileceğini düşünmüştür. İşte bu temel kuvveti arayış için bakışlar karanlık fotona çevrilmişti. Keşfedilmemiş doğal gücü iletebilecek karanlık fotonları keşfetmek tabiki çok ama çok zor. Fakat bu fotonlar için bir fikir var. Karanlık fotonlar normal madde ile karanlık madde arasında gözle görülmeyen etkileşime aracılık ettiği fikri sınanabilir durumda. 

Karanlık Foton Nedir?

Bilim insanları gözle görülmeyen fakat kütle çekimi ile etkileşime giren karanlık madde keşfinde her gün biraz daha ilerliyorlar. Tabi bu keşiflerin önünde hayalperest teorik fizikçiler bulunuyor. 

Karanlık madde deneylerini ve dedektörleri bu konuda araştırmalar yürütüyor. bu deneyler ve hesaplar 4 temel kuvvet üzerinden yapılıyor. Fakat teorik fizikçiler iddiaları 5. Bir temel kuvveti öngörüyor. Bazı bilim insanları bu karanlık maddenin daha önce görülmemiş bir tür parçacık olduğunu ve bilinmeyen bir temel kuvvet ile paketlenmiş olarak geldiğini öne sürüyorlar. 

Bu potansiyel kuvvet, karanlık maddenin karanlık maddeyle iletişim sağlamasını ya da karanlık madde ile karanlık enerjinin iç içe geçmesini sağlıyor olabilir. Bir başka fikre göre ise bu kuvvet evrendeki normal madde ile karanlık enerji ya da karanlık madde arasında yeni bir iletişim sağlıyor olabilir. İşte karanlık tarafla iletişim sağlayabilecek tıpkı elektromanyetik kuvvetin bildiğimiz fotonuna benzer bir karanlık foton düşünülüyor. 

Peki doğrudan gözle görülmeyen bu karanlık fotonları nasıl bulacağız.

Karanlık Foton Nedir?

Önerilen teoriye göre, karanlık maddeler karanlık fotonlar yayar. Bu karanlık fotonlar, normal fotonla kısa aralıkta etkileşime girer ve bu etkileşimde enerjisini ve yörüngesini değiştirebilir. Çok nadiren olacak bu olay yakalayabilmek mümkün. Elektromanyetik etkileşimleri inceleyerek karanlık fotonları yakalayabiliriz.

Karanlık foton (gizli foton, ağır foton, koyu foton, para foton veya tenha foton), elektromanyetizmanın fotonuna benzer bir kuvvet taşıyıcısı olarak öne sürülen ve potansiyel olarak karanlık maddeye bağlı olan varsayımsal bir gizli bölge parçacığıdır.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Daha fazlası:

İlginizi çekebilecek bir yazı daha: Doğadaki 5. Temel Kuvvet Bulunmuş Olabilir

İlginizi çekebilecek bir yazı daha: Doğadaki 5. Temel Kuvvet Bulundu!

İlginizi çekebilecek bir yazı daha: Kısaca Evrendeki 4 Temel Kuvvet Nedir?

İlginizi çekebilecek bir yazı daha: Karanlık Madde ve Karanlık Enerji

İlginizi çekebilecek bir yazı daha: Evrenin Sırları: Karanlık Madde ve Karanlık Enerji

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here