Karanlık Maddeden Köprüler

Karanlık madde şimdiye kadar görülmemişse de varlığı kesin olarak biliniyor. Bilim insanları yıldız ve galaksilerin hareketlerine göre karanlık maddenin dolaylı olarak nasıl dağılmış olduğunu çıkarabiliyorlar.

Seoul Üniversitesi’nden Sungwook Hang karanlık madde üzerine yeni bir yöntem kullandı. Hang yapay zekayı kullanarak galaksilerin, yıldızlararası madde ve karanlık maddede ile etkileşimi üzerine simülasyon geliştirdi.

Araştırma Samanyolu’na benzer galaksilere ve çevresindeki veriler üzerine odaklanmakta. Bu yapay sinir ağı, verilerden yararlanarak galaksilerin hareketlerini, uzaklığını ve ışıma gücünü karanlık maddenin yoğunluğu ile ilişkilendirip bağ kuruyor.

Haritalandırma için yapay zekaya, Cosmicflow-3 galaksi kataloğunun, galaksimizin 65 milyon ışık yılı çevresinde yer alan 17.647 galaksi verisi aktarıldı. Sonuç ilk kez yakın çevrede karanlık maddenin ne şekilde yayıldığını gösterdi. Araştırmanın ilgi çeken bir diğer yanı ise yakın kozmik ağdaki filamansı yapı oldu. Sonuçlar karanlık maddenin çevremizde ağımsı bir yapı şeklinde dağıldığını gösteriyor.

Daha önce bilinmeyen yapıların görünür kılan bu heyecan verici çalışma, komşu galaksileri birbirine bağlayan karanlık maddeden oluşmuş küçük köprüler olduğunu gösteriyor. Bilim insanları bu yeni haritalama sayesinde artık filaman yapıların nerede olduğunu bildiklerini ve galaksiler arasındaki bu köprüleri doğrudan gözlemleyebileceklerini belirtiyorlar.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here