Kargalar Dedenizden Yaşlı Olabilir mi?

Kargalar Dedenizden Yaşlı Olabilir mi?

Kargaların uzun ömürlü oldukları, hatta 200-300 yıl yaşadıklarına dair bilgileri internette görmüş veya çevrenizden duymuş olabilirsiniz. Camdan dışarı baktığınızda gördüğünüz bir karga Osmanlı Devleti’ni, Birinci Dünya Savaşı’nı, Kurtuluş Savaşı’nı , Atatürk’ü ve Cumhuriyet tarihimizi görmüş olabilir mi?

Kargaların çok uzun yıllar yaşadığı bilgisi bir şekilde yayılmış olsa da gerçek değil, bir şehir efsanesi. Bu yanlış bilgi sadece Türkiye’ye özgü de değil, ABD gibi ülkelerde de bu bilginin dolaştığını internete bakarsanız görebilirsiniz. Antarktika hariç her kıtada yaşayan Kargaların (Corvus) otuzdan fazla türü mevcut ve hepsinin ömrü değişiklik gösteriyor. Bayağı kuzgun 10-15 sene yaşarken, Avustralya kargaları 22 sene yaşayabiliyorlar. Bazı türler ise sadece 4-8 senelik bir ömre sahipler. Vahşi doğada tespit edilen en yaşlı karga 29 yaşındaydı. Tata isimli bir karganın esaret altında 59 yıl yaşadığı iddia edilse de bilim insanları Tata’nın yaşını tam olarak belirleyemedi, bu sebeple bu iddia kanıtlanmadı.

Kargalar Dedenizden Yaşlı Olabilir mi?

Kargalar ekosisteme iyi uyum sağlayan, iş birliği yapan ve doğal düşmanı çok az olan hayvanlardır. Eğer 200 yıl yaşasaydılar sayıları ekosistemin taşıyabileceği sınırı aşacaktı. Kuş ailesinde uzun ömürlü türler de var elbette. Esaret altındaki bir Cockatoo’nun (Kakadu) 83 yıl yaşadığı düşünülüyor. Güzel renkli tüyleri ile bilinen Makav (Amerikan papağanı) ise ortalama 50-100 yıl yaşıyor. Bir genelleme yapacak olursak kuşlar içinde en uzun ömürlü olanlar papağan ve devekuşu türleri. Kargalar özellikle orta çağ Avrupasında ölümle simgeleşmiş, haklarında çok sayıda efsane üretilmiştir. Cadı, vampir gibi doğaüstü güçlere sahip ve teorik olarak ölümsüz canlılara yaygın olarak inanılan bir devirde onların yoldaşı olarak görülen karga ve yarasa gibi hayvanlar hakkında da türlü efsanelerin ortaya çıkması normal gözüküyor.

Uzun ömürlü oldukları doğru olmasa da kargaların zeki hayvanlar oldukları doğru. Kargalar ile yapılan deneyler onların alet kullanma, hatırlama ve problem çözmede başarılı olduğunu kanıtlıyor. İnsan ile karşılaştıracak olursak bir karganın zekası yedi yaşındaki bir insan çocuğuna eşdeğer.

Yazan: Göktuğ DONK

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

Kaynak****

Kaynak*****

Kaynak******

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*