Kargalar Dünyayı Nasıl Ele Geçirdiler?

Kargalar Dünyayı Nasıl Ele Geçirdiler?

Kargalar ve kuzgunlar neredeyse dünyanın her yerinde yaşıyorlar. Kargaların çok zeki hayvan olduğu herkes tarafından söylenir.

Kargalar Dünyayı Nasıl Ele Geçirdiler?

Bilim insanları bu hayvanların dünyayı nasıl fethettiğini araştırdılar. Bunun için dünya genelinde müzelerde tutulan 96 modern karga ve kuzgun türünün yanı sıra soyu tükenmiş üç karga türünün kemiklerini ölçtü.

Araştırmacılar ayrıca Corvidae familyasındaki 76 türün beyin boyutlarını ölçerek birbiriyle karşılaştırdı. Araştırmacılar daha sonra kargalar için verilere dayalı genetik bir soy ağacı oluşturdu ve bunların yeni bölgelere ilk kez ne zaman geldiğini, nasıl adapte olunduğu tahmin etmek için bilgisayar simülasyonları geliştirdi.

Bulgular, kuzgun ve kargaların beden ölçülerinin ve kanat açıklıklarının aynı aileden gelen saksağan ve alakarga gibi kuşlardan daha büyük olduğu ortaya çıktı. Bu sayede iki kuş cinsi, küçük kuzenlerinden daha uzaklara uçabiliyor ve gelişmiş zekaları ise yeni ekosistemlere yerleştiklerinde oraya nispeten kısa sürede adapte olmalarını sağlıyor. 

Yazan: Bilge KAPLAN

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Bilge Kaplan (Altın Yazar) hakkında 248 makale
1993 yılında Antalya'da doğdum. Molekuler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezunum. Şimdi Covid laboratuvarında moleküler biyolog olarak çalışıyorum. Biyoloji,kimya,fizik, matematik en güzel ilgi alanlarim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*