Katil Evcil Kedilere Çözüm: Etli Mama ile Oyun

Katil Evcil Kedilere Çözüm: Etli Mama ile Oyun

Evcil kediler çok şirin ve zararsız düşünülsede her sene Birleşik Krallık’ta yaklaşık 100 milyon, ABD’de milyarlarca, Avustralya’da ise 230 milyon hayvanı öldürdüğü tahmin ediliyor. Bunlar arasında fare ve tavşanlar gibi memeliler olduğu gibi kuş, kurbağa ve kertenkeleler de yer alıyor. İyi beslenen kedilerin neden hala avlandığına yönelik araştırma yürütüldü. 

Current Biology’de yayımlanan araştırmaya göre proteinli etlerle beslenen kedilerde avlanmanın azaldığı görüldü. Bitkisel proteinli mamaların kedilere yetersiz geldiği ve onları avlanmaya teşvik etiği bildirildi. 

Deney

Beslenme ve oyun konusunun etkisi 300’den fazla kedide test edildi. Deneyde  kedilerin sahipleri ile 5 ila 10 dakika oynamaları sağlandı. Ardından oyuncak fareler verilerek gerçek avlanma canlandırıldı. Araştırma soncuna göre memeli canlıların ölümünde azalma görülürken kuş saysında bir azalma görülmedi. Bunun nedeninin oyunların gece olması olabileceği düşünülüyor. Çünkü farelerin gece avlanıldığı kuşların ise oyundan önce sabah avlanması olabilir. 

Fakat etli mama tüketilmesi hem memeli hem kuş ölümlerinde azalmaya neden oldu. Bir diğer öneride parlak tasma takılması oldu. Bu da kuş ölümlerini yüzde kırka varan bir azaltma sağlarken gece gerçekleşen memeli avlanmasına etkisi olmadı. 

Katil Evcil Kedilere Çözüm: Etli Mama ile Oyun

Deneyde avlandığı bilinen kediler kullanıldı. Katil kediler görece azınlıkta olsalar da sayıca çok olmaları doğayı tehdit etmekte. Araştırmacılar yerleşim yellerinde katil kedilerin, doğal avcılardan daha fazla etkili olduğunu bildiriyorlar.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*