Kediler Neden Avlarıyla ‘Oynar’?

Kediler Neden Avlarıyla ‘Oynar’?

Kediler zararsız tüy yumağı mı, yoksa ölüm makinesi mi?

Bir kediniz varsa, muhtemelen kedi arkadaşınızın yırtıcı içgüdülerini iş başında görmüşsünüzdür: Avluda dolaşırken, kediniz aniden ileri fırlar, küçük bir kuşa veya fareye, belki de bir kertenkeleye vurur. Kedi, bu yaratıkla birkaç dakika oynar, hareket etmeyi bıraktıktan çok sonra onu ileri geri sallar. Sonra ödüllerini alırlar, ön kapıya koşarlar ve karşılama minderinin üzerine küçük bir leş bırakırlar.

Kedi sahipleri için bu davranış, kedi tüy yumaklarının yanlış yönlendirilirse sevimli aptallar olduğunun kanıtıdır. Ancak birçok çevreci için bu, dört ayağı bıçakla dolu istilacı bir ölüm makinesinin eylemidir. Algıdaki bu farklılık, korumacılar ve kedi meraklıları arasında, kedilerin açık havada bulunmasına izin verilip verilmeyeceği konusunda şiddetli bir tartışmaya yol açtı.

Ama neden evcil kediler avları öldükten sonra bile peşinden koşup onunla oynuyorlar? Onlar sevimli mi yoksa tüylü seri katiller mi? Gerçek, arada bir yerdedir.

Kediler Neden Avlarıyla ‘Oynar’?

Bu soruyu cevaplamak için kedinin evcilleştirilmesine bakmamız gerekiyor. Nature Ecology and Evolution dergisinde yayınlanan 2017 tarihli bir araştırmaya göre, evcilleştirmeye yönelik geçici bir adım atan ilk vahşi kediler muhtemelen Mısır ve çevresindeki bölgelerde bunu yaklaşık 8.000 yıl önce yaptı. Bu kediler, Afrika yaban kedileri olarak da bilinen Felis silvestris lybica türünün üyeleriydi ve yiyecek için avladıkları fareler tarafından şehirlere çekildiler. İnsanlar da bu kedileri etrafta tuttular çünkü hastalık yayan ve tahıl yiyen kemirgen popülasyonlarını kontrol etmek istediler. Eski Mısır ve Çin gibi bazı toplumlarda, bu kedigiller şanslı ve hatta saygı gören olarak kabul edilmeye başlandı.

Ancak, binlerce yıldır kedi dostlarımızla birlikte yaşarken, “‘gerçek’ kedi evcilleştirmesinin izi sadece 200 yıl öncesine kadar izlenebilir“, diyor Exeter Üniversitesi’nde kedi davranışlarını inceleyen bir koruma bilimcisi olan Martina Cecchetti.

The Journal of Nutrition’da 2006 yılında yapılan bir araştırmaya göre, kediler çok yakın zamanda evcilleştirildikleri için, gün boyunca küçük avları avlayan vahşi atalarından geçen içgüdülerin çoğunu koruyorlar. Cecchetti, bu evrimsel kalıntının bir kediyi “aç olmasa bile avını yakalamaya” yönlendirdiğini söyledi. Dahası, bir kedinin vuruş, zıplama ve pençelerle tırmıklama gibi oyun içgüdüleri avlanma davranışından türetilir. Yabani kediler genellikle avlarını yemeden önce yormak için oynarlar, bu da kedilerin yaralanma riskini azaltır. Boston Ulusal Halk Radyosu WBUR’un bildirdiğine göre, bu içgüdüler sayesinde, modern evcil kedi ırkları bile vahşi doğada nispeten kolay bir şekilde hayatta kalabilir.

Araştırmalar, dışarıda dolaşmaya bırakılan evcil kedilerin ciddi çevresel bozulmalara neden olabileceğini gösteriyor. Nature Communications dergisindeki 2013 tarihli bir araştırma, kedilerin her yıl yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde 1,3 milyardan fazla kuşu ve 6,3 milyar küçük memeliyi öldürdüğünü ve cinayetlerin çoğunluğunun ülkedeki 30 milyon ila 80 milyon arasında sahipsiz kedilerin işlendiğini tahmin ediyor. Araştırmacılar çalışmada, çiftlik kedileri, vahşi kediler ve insanlar tarafından beslenen sokak kedilerini içeren milyonlarca sahipsiz kedi olduğunu yazdı.

Peki insanlar tüylü arkadaşlarının bu kadar çok ekolojik hasara yol açmasını nasıl engelleyebilir? Cecchetti’nin araştırması bir evcil kedinin avlanma dürtüsünün bir kısmının, onlara evde yeterli oyun süresi sağlayarak ve doğru mikro besin dengesini sağlayan yüksek kaliteli, et açısından zengin diyetlerle besleyerek engellenebileceğini öne sürüyor.

Cecchetti, “Yerli kediler zorunlu etoburlardır,” dedi, bu yüzden evde yeterince et almıyorlarsa, başka bir yerde arayabilirler.

Belki de kedi arkadaşınızın yerel ekosisteminizde çıldırmamasını sağlamanın en iyi yolu, onu içeride tutmak (bol oyuncak ve en az 2 metrekare alan ile) veya onu dışarıda bir tasma ile gezdirmek olabilir. Bu şekilde, mahallenin vahşi yaşamından ödün vermeden avlanma içgüdülerini dilediği gibi serbest bırakabilir.

Yazan: Bilge KAPLAN

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Bilge Kaplan (Altın Yazar) hakkında 248 makale
1993 yılında Antalya'da doğdum. Molekuler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezunum. Şimdi Covid laboratuvarında moleküler biyolog olarak çalışıyorum. Biyoloji,kimya,fizik, matematik en güzel ilgi alanlarim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*