Kediler Neden Miyavlıyor?

Kediler Neden Miyavlıyor?

İnsanlar ile iletişim kurmak için miyavlayan kediler genelde kendi aralarında sesizdir. Peki kendi aralarında bu kadar sesiz olan kediler, neden insanlar ile iletişim için bu kadar çok konuşkan oluyorlar?

Bu sorunun cevabı kedilerin evrimleşme süreci ile ilgili olabilir. 

Kediler Neden Miyavlıyor?

Kediler günümüzden 10 bin yıl önce insanlar ile yaşamaya başladılar. Daha önceleri tek başlarına hayat süren kediler, hemcinseleri ile doğada çok karşılaşmıyorlardı. Bu yüzden kendi ararlarında iletişim için sese gerek yoktu. Bunun yerine yabani hayvanlarda olduğu gibi koku alma duyuları ile iletişim kuruyorlardı. Bu hala yabani kedilerde mevcut bir durum. Ağaç ve benzeri maddelere sürtünme ya da idrar bırakarak diğer canlılarla iletişime geçiyorlardı. Böylelikle yüz yüze gelmeden isteklerini iletebilmiş oluyorlardı. Günümüzde de kedilerin büyük bir oranda birbirleri ile bu şekilde iletişim kurduğunu biliyoruz.(Yani bir kedi size sürtündüğünde sizin üzerinizden başka bir kediye  “bu benim” mesajını gönderiyor olabilir.) 

Kendi aralarında koku yolu ile iletişme geçebilen kediler durum insanlar olduğunda başarısız oluyorlar. Bu yüzden de mecburen sesli iletişime ihtiyaç duyuyorlar. Kedilere göre nispeten koku alma becerisi kısıtlı olan insanlar ile iletişim için miyavlıyorlar. Bu da insanlar ile kediler arasında bir iletişim yolu sağlıyor. Kediler farklı ihtiyaç ve duygularını aktarmak için değişik tonlarda miyavlayabiliyorlar. 

İnsanlarda miyavlamak kısmen öğrenilmiş bir davranıştır. Fakat yavru kediler üşüdüklerinde ya da korktuklarında annelerinin ilgisini çekmek için miyavlarlar. Ev kedilerinde bu durum yetişkinlikte de devam etsede yabani kediler bu durumu çocuklukta bırakır. 

Behavioral Processes dergisinde yayımlanan bir yazıya göre sokak kedilerinin evcileşmiş kedilere göre daha çok hırlamaya yatkın olduğunu görülmüş. Çalışmayı yapan bilim insanları, ev kedilerinin miyavlama sebebinin sahipleri ile iletişim kurmak için bir dil geliştirmek olduğunu ifade diyorlar. 

Kediniz size miyavlıyor çünkü erken yaşlarda bunun sizin dikkatinizi çektiğini fark etmiş durumda.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*