Kediler, Sahiplerinin Kendileriyle Konuştuğunu Anlıyor

Kediler, Sahiplerinin Kendileriyle Konuştuğunu Anlıyor

Kediler sahiplerinin kendileri ile mi yoksa başka insanlar ile mi konuştuğunu ayırt edebiliyorlar. Animal Cognition dergisinde yayınlanan makaleye göre, kediler sahipleri ile sıkı ilişki kurabiliyor ve bir insanın, başka insan ile ya da bir bebekle ya da ev hayvanı ile farklı konuştuğunu öğrenebiliyor.

Paris Nanterre Üniversitesi’nden Charlotte de Mouzon ve çalışma arkadaşları, 16 kediye sahiplerinin ve yabancı kişilerin kediler ile konuşmaları dinletildi. Kediler bu kayıtları dinlerken; kulak hareketleri, gözbebeklerinin büyümesi, kuyruk hareketleri ve genel heyecan durumları incelendi. Sonuca göre sahibi adıyla seslendiğinde kedi daha fazla tepki gösteriyor.

Diğer kayıtta ise kedi sahibi başka biriyle konuşurken , kendi kedisi ile konuşmaya başlıyor. Ses tonundaki değişiklik ile kedi sese daha fazla tepki göstermeye başlıyor. Yani kediler kendileri ile konuştuklarını anlayabiliyorlar. Fakat diğer kişiler kedilerle dahi konuşsalar bununla ilgilenmiyorlar.

Son yapılan çalışmalar kedilerin sahiplerini yalnız mama kutularını açan kişi olarak görmediğini gösteriyor. Kediler sahipleri ile derin bağlantılar kurabiliyor.

Örneğin 2019’da Amerika’da yapılan araştırmaya göre, kediler sahipleriyle özellikle çocuklar ile yetişkinlere benzer duygusal bağlar kurabiliyor. Daha önce yapılan bir çalışmada ise kedilerin kendilerini güvende hissetmediklerinde insanlara sokulduklarını ortaya koymuştu. 2020 yılında yapılan çalışmada da ev hayvanlarının evde yalnız bırakıldığında sahiplerini özledikleri ortaya çıkmıştı. Araştırmayı yapan bilim insanları kedilerin sahiplerini sosyal bir eşlikçi olarak gördüklerini belirtiyor.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Cats Distinguish Between Speech Directed at Them and Humans, 25.10.2022, Neuroscience News

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*