Kedilerin Gözleri Karanlıkta Neden Parlıyor?

Kedilerin Gözleri Karanlıkta Neden Parlıyor?

Karanlık bir ortamda kedilerin gözlerine doğrudan gelen ışık sonucu gözlerinin tıpkı bir elmas gibi parladığını gözlemlemişsinizdir. Peki, kediler gerçekten uzaylı değilse gözleri neden ışıkta parlıyor?

Kedilerin Gözleri Karanlıkta Neden Parlıyor?

Öncelikle bu parlama olayı sadece kedilere özgü değil aynı zamanda köpek ve geyik gibi hayvanlarda da gözlemleyebileceğimiz bir olaydır. Bu parlamayı bilimsel bir gerçekle basitçe açıklayabiliriz.

Bu hayvanların gözleri de tıpkı bizimki gibi bir çalışma prensibine dayanıyor fakat bir farkla, tapetum lucidum denilen bir tür doku tabakası onlarda artı olarak bulunuyor. Bu özel katman, ışığı tıpkı bir ayna veya reflektör gibi yansıtarak ışığın sinir hücreleri tarafından algılanabilmesi için ikinci bir olanak sağlayarak sözde “parlamaya” neden oluyor.

Kediler ve tapetum lucidum tabakasına sahip diğer hayvanların gözlerinin geceleri parlaması, flaşlı fotoğraflarda bazı insanların gözlerinin kırmızı görünmesine sebep olan mekanizmayla da çok benzerdir. Işık yoğunluğunun düşük olduğu koşullarda, gözün içine daha fazla ışık girebilmesi için gözbebekleri büyür. Bu sebeple gözün arkasındaki tapetum lucidum tabakasından yansıyan ışık geceleri daha kolay fark edilir ve biz onu sonuçta parlama olarak algılarız.

Kediler ve bahsettiğimiz diğer hayvanlardaki bu yapı, üstün gece görüşüne katkıda bulunur. Doğaları gereği gece de aktif olmaları, gece avlanmaya yatkın olmaları da bu yapı sayesinde desteklenmiş oluyor.

Yazan: Göksu YÜCEL

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*