Kedilerin Süt İçmesi Güvenli mi?

Kedilerin Süt İçmesi Güvenli mi?

Kediler genellikle tabaklardan alınan sütle gösterilir. Ama güvenle süt içebilirler mi?

Süt içen kedilerin popüler imajı, kediler ve köpeklerin sanatçılar için popüler konular haline geldiği 19. yüzyılda ortaya çıkmış olabilir . Sanayi Devrimi ilerledikçe ve daha fazla insan şehirlere göç ettikçe, kedi ve köpek sahiplerinin sayısı arttı ve sanatçılar giderek daha fazla evcil hayvan resimleri çizmeye çağrıldı. Rehs Galleries’e göre, Fransız sanatçı Alfred-Arthur Brunel de Neuville sık sık süt içen kedileri çizdi ve çalışmaları yaşamı boyunca çok popüler oldu. 

Bununla birlikte, Britanya’nın önde gelen veteriner yardım kuruluşu olan People’s Dispansary for Sick Animals’a göre, yetişkin kedilere süt vermek aslında onlara yarardan çok zarar verebilir..Kediler, çoğu insanda olduğu gibi , yaşlandıkça sütte bulunan şeker olan laktoza karşı toleranslarını kaybederler .

Birleşik Krallık’taki Uluslararası Kedi Tıbbı Derneği başkanı Nathalie Dowgray, WordsSideKick.com’a “Çoğu kedi için, sütten kesildikten sonra laktozu sindirme yeteneği azalır” dedi. “Sonuç olarak süt, kedilerde sindirim sorunlarına neden olabilir ve ishal veya kusma gibi semptomlara yol açabilir.”

Kedilerin Süt İçmesi Güvenli mi?

Dowgray, bazı kedilerin, tıpkı bazı insanların yaptığı gibi, laktozu yetişkinlikte sindirme yeteneğini koruyabildiğini belirtti. Yine de, “yüksek kaliteli, eksiksiz ve dengeli bir kedi maması ile besleniyorsa, kedinize inek sütü vermenin ek besinsel faydaları yoktur” dedi.

Ayrıca inek sütü yağ doludur. Hasta Hayvanlar için Halk Dispanseri, bir kedi için bir fincan süt “12 inçlik bir pizzayı yemeniz gibidir” dedi. Dowgray, bu nedenle inek sütünün bir kedinin aşırı kilolu olmasına neden olabileceğini söyledi. Ayrıca, “inek sütü yüksek düzeyde fosfat içerir” dedi Dowgray. Bu, kedilerin böbrek hastalığı teşhisi konmuşsa bundan kaçınmasının en iyisi olduğu anlamına gelir. Journal of Feline Medicine and Surgery’de 2017 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre, kronik böbrek hastalığı olan kedilerde fosfor böbrek sağlığını bozabilir.

Hastings Veteriner Hastanesi’ne göre, kediler neden olduğu sorunlara rağmen hala süt isteyebilirler çünkü bunu yavru kedi olarak geçirdikleri zamanların olumlu anılarıyla ilişkilendirebilirler. Burnaby, Britanya Kolumbiyası’nda Hasta Hayvanlar Halk Dispanseri, içindeki yağın tadını da beğenebileceklerini belirtti.

Yazan: Anıl MARAL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Anıl Maral (Bronz Yazar) hakkında 22 makale
Çukurova üniversitesi Veteriner Hekimliği öğrencisiyim. Evrenin her köşesine meraklıyım.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*