Kehribara Hapsolmuş En Büyük Çiçek

Kehribara Hapsolmuş En Büyük Çiçek

Milyonlarca yıl önce kehribara hapsolmuş çok büyük ve çok sayıda polen taneciğine sahip sura dışı bir çiçek bilim insanları tarafından analiz edildi ve Scientific Reports dergisinde yayınlandı.

Kehribara hapsolmuş 3 santimetre büyüklüğündeki bu çiçek, şimdiye kadar bir hapsolmuş en büyük çiçek ünvanını taşıyor.

Çapı 28 milimetre olan bu çiçek, daha önce bulunan kehribar içerisinde hapsolmuş çiçeklerden 3 kat daha büyük. Analizlere göre çiçek 34 ila 38 milyon yol önce reçine ile kaplanmış. Berlin Federal Jeoloji Bilimleri ve Doğal Kaynaklar Enstitüsü’nün koleksiyonu içerisinde bulunan bu kehribar, aşkında günümüzden 150 yol önce bulunmuş ve o zamanlar içerisindeki çiçek yalancı papatya olarak tanımlanmış.

Fakat son yapılan polen ve çiçek analizleri ile çiçeğin Sumplocos’un Asya temsilcisi olan Symplocaceae ailesi sınıfından olduğu anlaşıldı. Bu bitki ailesi küçük çalıları ve küçük ağaçları kapsamaktadır. Ayrıca bilim insanları Baltık kehribarında ilk kez bu bitki cinsinin bulunduğunu belirtiyorlar. Dolayısıyla bu keşif Baltık kehribar florasının şifresinin çözülmesinde ve geçmiş bölgesel iklimi hakkında önenli bilgiler vermede yardımcı olacağı düşünülüyor.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

The largest amber-preserved flower revisited, 12.01.2023, Scientific Reports

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*