Daha Fazlası

  Kim Bu Elon Musk ?

  Kim Bu Elon Musk ?

  Çılgın milyarder, hayır sever, mühendis, girişimci ve bu gibi bir çok kelimeyle tarif edilebilecek bir adam Elon Musk. Göçmenlikten dünyanın zirvesine bir hayat hikayesi.

  Kanadalı Maye Musk ve Güney Afrikalı Graham Musk‘un çoçuğu olarak  28 Haziran  1971’de Pretoria, Güney Afrikada dünyaya geldi. Şu an her ne kadar Amerika’da yaşıyor olsa da kendisi az önce de  belirttiğim gibi bir Afrikalı. Orada doğmuş ve 17 yaşına kadar orda yaşamış. Bu süreç içerisinde çok önemli bir hobi edinmiş Elon Musk, Kitap  okumak. Günde on saat kitap okumak kendisi için sıradan bir aktivite. Hatta kendisini anlatan bir biyografi yazısı için bir röportajında şu şekilde konuşmuş ‘’Bir keresinde okulun ve komşu okulun kütüphanesindeki kitapların hepsini bitirmiştim. Bu sanırım üç ya da dördüncü sınıftaydı. Kütüphaneciyi benim için kitap sipariş etmesi konusunda ikna etmeye çalıştım, böylece Britannica ansiklopedisini okumaya başladım bu oldukça faydalı oldu. Neyi bilmediğiniz Hakkında hiçbir fikriniz yok.’’ .

  Akademik hayatı için Afrikadan ayrılmış olsa da yüksek lisansı ikinci gününde bırakıp kardeşi Kimbal Musk ile birlikte 1995’te Zip2 şirketini kurdu ve daha sonra bu şirketi Şubat 1999’da 307 milyon ABD doları karşılığında Compaq Computer’e sattı. Bundan sonra x.com’u ve 1999 yılında paypall’ı kurdu.  Paypall’ı da sattı ve bu satıştan elde ettiği bütün gelirle şu an halen aktif olarak çalıştığı spaceX, Tesla ve Solarcity  Şirketlerini kurdu. Günümüze çok da uzak olmayan bir tarihte, 2015’te kar amaçlamayan ve yapay zeka konusunda araştırmalar yapan OpenAI Şirketini kurdu. Temmuz 2016’da nöroteknoloji şirketi olan Nörolink’i kurdu . 2016  Aralık’da  alt yapı ve tünel şirketi olan The Boring Companiy’i kurdu. Göründüğü üzere oldukça çalışkan bir adam olan Elon musk bu çalışmalarının karşılığı olarak da 2021 ocak ayının ilk haftasında Tesla şirketinin hisselerindeki artışla rakibi ve Amazon şirketinin kurucusu olan Jeff Bezos’u geçerek  185 milyar dolar servet ile dünyanın en zengin insanı oldu. Etrafındaki insanların anlattığına göre oldukça çılgın bir insan olan Elon’un Marvel kahramanı Tony Stark karakterinin yaratılmasında ilham kaynağı olduğu söylenir.

  Yazan: Hasan HÜZMELİ

  Kaynak*

  Kaynak**

  Kaynak***

  YouTube Kanalımız

  Çılgın Fizikçiler
  Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  1 Comment

  1. Elon Musk bir ahir zaman şarlatanıdır. İşçi, emek, ekoloji, hayat düşmanı bir kötülük ve karanlık işçisidir. Bu dünyayı kıyamete zorlayıp, bu dünyayı peyderpey daha yaşanmaz hale getirip de başka gezegenlerde yaşam arayacak kadar pespaye, ahmak, alçak, züppe, pervasız, şımarık bir felaket örgütleyicisidir.
   “Elon Musk hiçbir zaman ahlaki normları ön planda tutan bir karakter olmadı. Çalışanlarına oldukça katı ve sert davrandığı birden fazla kaynak tarafından doğrulanmış biri.”
   Kovduğu mühendislerin Silikon Vadisi’nde muhtelif firmalarda işe girmeleri için şöyle aşağılayıcı ve dalgacı bir ifadede bulunur: “Bizim artıklarımızı havada kapıyorlar.”
   Ekoloji, çevrecilik düşmanı Cumhuriyetçi bir siyasi eylem komitesine 40 bin dolarlık bağışta bulunması, çevreci duyarlılığına dair samimiyete de haklı olarak halel getirmişti.
   Yine “tekno-tanrıcık”: “İşçiler haftada 100 saat çalışmalı,” diyecek kadar şirazesi kaymış, endazeyi aşmış, çivisi çıkmış bir sömürüyü tasvip edecek kadar hayasız ve vicdansız birisi. “Çalışması daha kolay yerler var ancak kimse dünyayı haftada 40 saat çalışarak değiştirmedi”
   Elon Musk, Bolivya’daki “Lityum Darbesi”nin de finansörü olarak, “Kime istiyorsak darbe yaparız,” gibi züppece bir cümleyi olağanüstü ve akıl dışı iktidarından aldığı cürete, pervasızlığa dayanarak sarf edebilmişti. Ne de olsa Musk’ın CEO’su olduğu Tesla’nın ürettiği elektrikli otomobillerde kullanılan lityum iyon pilinin hammaddesi Bolivya’dan tedarik edilmekteydi. Ancak Eva Morales’in kamusalcı iktisat politikaları hiper-kapitalist Musk’ın faaliyetlerini zora sokuyordu.

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: