Kısaca Stephen Hawking Kimdir?

Kısaca Stephen Hawking Kimdir?

Stephen William Hawking 8 Ocak 1942’de Oxford şehrinde dünyaya geldi. Oxford Üniversitesi kolejinde eğitim aldıktan sonra kozmoloji (evrenbilim) üzerine çalışmak üzere Cambridge gitti. babası onun tıp eğitimi almasını istemesine karşın Stephen Hawking matematiğe olan hayranlığından dolayı matematik okumak istiyordu o yıllarada okulunda matematik bölümü mevcut olmadığı için fizik okumaya karar verdi. Üç yılın ardınan doğa bilimlerinde birinci sınıf onur madalyasıyla ödülünü aldı. Cambridge gitme sebebi o yıllarda Oxford’ta kozmoloji çalışan kimsenin olmamasıydı. Cambridge’deki eğitiminde danışman hoca olarak Fred Hoyle’u istemesine karşın okul ona Dennis Sciama atanmıştı.

Kısaca Stephen Hawking Kimdir?

Stephen Hawking’e ALS hastalığı teşhisi 1963’te, henüz 21 yaşındayken konuldu ve kendisine 2 yıllık bir ömür biçildi. Bu hastalık motor nöronların zamanla yüzde seksenini öldürerek sinir sistemini felç eden bir hastalıktır. Buna karşın beyinde bir hasara yol açmayan bu hastalık zamanla Hawking’i tekerlekli sandalyeye mahkum etsede çalışmalarına engel olamadı. 1970 yılından sonra konuşma yetisi zamanla azalmaya başladı.

1985 yılında CERN’de katıldı bir etkinlikte zatürreye yakalanması sonucu, nefes alabilmesi için nefes borusunda delik açıldı ve konuşma yetisini tamamen yitirdi. 1986 yılından itibaren tekerlekli sandalyesine yerleştirilmiş bilgisayar ile sesli iletişim kurabildi.

Okulda tanıştığı ingiliz yazar ve eğitimci olan Jane Beryl Wilde ile 1965 yılında evlendiler. Bu evlilikten 3 çocuğu olmuştur.

Doktorasını tamamladıktan sonra ilk olarak araştırma asistanı ve daha sonra da Gonville and Caius College’da profesör asistanı oldu. 1973 yılında uygulamalı matematik ve kuramsal fizik bölümüne geçti. 1979 yılından itibarende matematik bölümünde Lucasian matematik profesörü oldu. 1988 yılında Zamanın Kısa Tarihi kitabını çıkarmasıyla dünyaca bir üne sahip oldu.

Hawking kuantum mekaniği ile Einstein’ın Genel Görelilik Kuramı’nın birleştirilmesi fikrine olan üstü bağlıydı. Her Şeyin Teorisi dediği bu teori için yıllarca Einstein gibi çalıştı. Bir çok alanda kafa yormasıyla başarılı olan Hawking ne yazık ki bu kuramda başarılı olamadı. Einstein’dan bu yana dünyaya gelen en parlak teorik fizikçi olarak kabul edilen Hawking ömrü boyu 12 onur derecesi almıştır. Sayısız belgeselde ve ve bazı The Big Bang Theory dizisinde oynamıştır.

14 Mart 2018 tarihinde sabaha karşı, Cambridge’ki evinde 76 yaşındayken hayatını kaybetmiştir. Ona biçilen 2 sene ömüre karşı bilim dolu 55 sene daha hayat sürdü.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1398 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

1 geri izleme / bildirim

  1. Haftanın Film Önerileri: Her Şeyin Teorisi, Geliş ve Zamanın Ötesinde |

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*