Kışın Daha Çok Uykuya İhtiyacınız Var

Kışın Daha Çok Uykuya İhtiyacınız Var

Charite Üniversite’nden Dieter Kunz ve çalışma arkadaşları tarafından yapılan çalışmada insanların uyku ihtiyaçlarının mevsimlere göre değişiklik gösterdiği ispatlandı. 300 kişinin 1 yıl boyunca incelenmesine dayanan çalışma, Frontiers in Neuroscience dergisinde yayınlandı.

Araştırmada katılımcılar her güç günde bir teste sokuldu. Uyku durumları incelenen araştırmada, katılımcılar istediği saate uyumaları istendi.

Araştırmada; yapay ışık, teknik sıcaklık ya da arka plan gürültüsü olmadan incelenen katılımcılarda; rüya evrelerinin kışın yarım saat daha fazla uzun sürdüğü görüldü. REM evresi olarak adlandırılan bu evre, gecenin sonuna doğru artmakta ve uykunun dörtte birini oluşturmaktadır.

Beautiful young woman sleeping in bed.

Katılımcılar kışın ortalama 1 saat daha fazla uyudular. Ayrıca araştırmacılar sonbaharda derin uyku evresinin daha kısa olduğunu fark ettiler. Yani insanlar biyolojik bakımdan kışın daha fazla uykuya ihtiyaç duyuyorlar. Fakat insanlar kış aylarında da yaz ayları gibi davrandıklarından dolayı, bitkinlik ve yorgunluk hissediyorlar. Araştırmacılar kışın genel olarak daha erken uyulmasını öneriyorlar.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Seasonality of human sleep: Polysomnographic data of a neuropsychiatric sleep clinic, 17.02.2023, Frontiers in Neuroscience

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*