Daha Fazlası

  Klasik Mekaniği vs Kuantum Mekaniği

  Klasik Mekaniği vs Kuantum Mekaniği

  Kuantum mekaniği ve klasik mekanik, bildiğimiz gibi fiziğin iki temel taşıdır. Bu iki farklı alan fiziğin en önemli araştırmalarına ev sahipliği yapar. Mutlak doğrulara sahip olan klasik mekanik, evrende fiziksel olayların kesin ve ortaya koyulabilir kanısının mümkün olduğuna dair veriler olduğunu söyler. Günümüzden örnek verecek olursak, tüm mühendislik ve fen bilimleri öğrencilerine ilk yıllarda öğretilen dersler klasik fizik dersleridir. Newton fiziğinin tersine kuantum mekaniği mutlak doğruları kabul etmez ve olasılığı kendine yöntem edinen bir kuramdır.

  Kuantum dünyasının sonuçlarını anlamakta ve anlatmakta gerçekten zorlanmaktayız. Eğer tamamen kuantum mekaniği ile dünyayı tasvir etmeye kalkışsak, herhalde hayatı çekilmez hale getiririz. Anlaşmakta ve anlaşılmakta zorlanırız. Bununla birlikte, daha mikroskobik düzeye inip atom altı parçacıkları incelemeye başladığımızda Newton mekaniğinin birçok durumda yetersiz kaldığını görüyoruz.

  Klasik Mekanik ile Kuantum Mekaniği arasındaki farklar nelerdir?

  1. Newton mekaniği atomdan daha büyük cisimlerin ışık hızından daha düşük hızlara sahip makroskobik cisimlerin davranışını inceler. Örneğin klasik fizik, bir elmanın yere düşüşünü ya da gezegenlerin hareketini konu edinebilir. Aksine kuantum mekaniği, atom altı parçacıkların ve diğer küçük cisimler gibi mikroskobik cisimlerin davranışı inceler. Yani, mikro ve makro ayrım söz konusudur.
  2. Kuantum mekaniği, makro boyutlarda ölçümü mümkün kılabilirken, klasik mekanik mikro boyutlarda yetersiz kalır.
  3. Klasik fiziğin tam gelişmiş bir alan olmasının aksine kuantum fiziği hala gelişmekte olan bir alandır.
  4. Fizik bir cismi gözlerken onun değişime uğradığını savunur. Klasik mekanik gözlemini dışardan yapan bir bilim iken kuantum mekaniğinde insan bütünün bir parçasıdır, hesaplarının içindedir bu nedenle anlaşılması zordur.

  Örneğin, buzdolabının kapağını kapattığınızda içerdeki ışık söner ama gözlemleyemezsiniz. Işığın söndüğünü bilirsiniz ama gözlemlemeye kalktığınızda ışık yanar.

  1. Kuantum mekaniğinde her şey soyuttur ve birbiri ile etkileşim halindedir. Aynı zamanda maddenin varlığı ancak bilinç var iken kabul edilir.

  Kuantum fiziğini anlayamazsınız, ona sadece alışabilirsiniz…

  Klasik Mekaniği vs Kuantum Mekaniği

  6.Klasik fiziğin temel prensipleri Newton’un hareket yasalarına dayanır. Ancak kuantum mekaniği mikro boyutların bilimi olarak, temel prensibi evrende enerjinin süreksizliği, kuantlar halinde olmasıdır.

  Sonuç olarak, Fizik (klasik ve kuantum fiziği) bizi asıl önemli olan cevaplara götüren, bu süreçte çok daha fazla soru ortaya çıkaran dünyanın en eğlenceli çalışma alanıdır…

  Yazan: Beyzanur DURSUN

  Kaynak*

  Kaynak**

  Kaynak***

  Kaynak****

  YouTube Kanalımız

  Beyzanur Dursun
  İstanbul Üniversitesi fizik bölümünde öğrenci.

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: