Klasik ve Kuantum Bilgisayarlarını Birleştirmek

Klasik ve Kuantum Bilgisayarlarını Birleştirmek

Araştırmacılar, kuantum sisteminin gücü ile klasik bilgisayarların güvenirliğini eşleştirip daha verimli bir hesaplama yöntemi keşfettiler. Bu yeni hesaplama yöntemi, kuantum araştırmacılarını teknolojide yakın vadeli uygulamalara ve farklı algoritmalara kapı açması bekleniyor.

Waterloo Üniversitesi’nde (IQC) Kuantum Bilgisayar Enstitüsü ve Fizik, Astronomi alanında öğretim üyesi olan Christine Muschik, şu sözleri söyleyerek araştırmanın ne kadar önemli olduğunu vurguluyor: “Gelecekte kuantum bilgisayarlar, atmosferden karbondioksit kaldırmak için yardımcı, yapay uzuvlar geliştirmek ve daha etkili ilaç tasarımı dahil olmak üzere geniş bir uygulama yelpazesi içinde kullanılabilir.”

Innsbruck Üniversitesi ile araştırmaya ortak olan IQC’DEN Araştırma Ekibi, düzenli bilgisayar sistemi ile zorlayıcı problemlerle başa çıkması disiplin gerektirmiştir. Ayrıca bu sistemi icat etmeyi başaran ilk ekiptir. Kaynak yöntemleri verimlidir ve buna dayanarak küçük kuantum durumlarını kullanabilir. Aynı zamanda sistemin nihai hedefi belirli problem türlerine özel uyarlanmıştır.

Bahsettiğimiz bu hibrit sistem, normal bir bilgisayar işlemcisinin kuantum gücü ile harmanlanmasıyla beraber geri bildirim döngüsünde pek çok seçenek sunuyor. Bu seçeneklerden biri kuantum bilgisayarını kullanmaya çalışmaktan daha kolay ve esnek bir yapıya sahip oluyor.

Araştırmacılar şu anda kuantum bilgisayar kapısına dayanan inşa edilen hibrit sistemi, Muschik’in Araştırma Ekibi kuantumu göz ardı ederek klasik hesaplamayla problemler çözmeye çalıştılar. Bunun sonucunda karışık kuantum bilgilerini elde ederek bir dizi veri toplayıp kuantum-klasik hesaplamanın gerçekleştirildiği algoritmayı tasarladılar. Bu haber, ekibin teorik araştırması, deneyciler ve kuantum yazılım geliştiricileri için çok iyi bir gelişmedir çünkü optimizasyon algoritmaları hakkında yeni düşünce tarzı sunulmasını sağlar. Algoritma, fotonik kuantum ortak işlemcileri de dahil olmak üzere çok çeşitli kuantum sistemlerinde çalışır. Aynı zamanda kuantum sisteminde bir sorun veya bir problem üzerine yüksek hata toleransı sunar.

Hibrit sistem yakın vadeli kuantum uygulamalarında yeni bir sınırdır. Kuantum’un güvenli kapılarını ortadan kaldıran Muschik ve ekibi, son derece titiz ve hassas kaynaklarla dolaşmış kuantum durumlarını kullanarak bilgisayarların araştırdığı veri kümelerine uygulanabilecek geri bildirim döngülerini kontrol edilebileceğine inanıyorlar.

Klasik ve Kuantum Bilgisayarlarını Birleştirmek
Klasik ve Kuantum Bilgisayarlarını Birleştirmek

Muschik, araştırmasında şu sözlere yer verdi: Kuantum bilgisayarlar, süper bilgisayarların çözemediği sorunları çözme potansiyeline sahipler, ancak yine de deneysel ve kırılganlar.”

Araştırmacıların çalışmalarını detaylandıran “ölçüme dayalı bir varyasyonel kuantum eigensolver” çalışması yakın zamanda Physical Review Letters dergisinde yayınlandı.

Yazan: Beyzanur DURSUN

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*