Klasik ve Modern Fizik Nedir?

Klasik ve Modern Fizik Nedir?

Fizik, felsefe ürünü çalışma alanlarından biridir. Antik Yunancada ‘fisis’ yani doğa anlamına gelir ve 19. yüzyıla kadar da doğa felsefesi olarak adlandırılmıştır. Günümüzde ise fizik, madde ile enerji arasındaki etkileşimi inceleyen ve doğada gerçekleşen olaylarla ilgili mantıklı açıklamalar yapan uygulamalı bir bilim dalıdır. Madde ve enerji doğanın temel ögeleri olduğu için fizik doğa biliminin her alanı ile ilgilidir. Ancak 16. yüzyılda doğa bilimlerinden ayrılmış ve Rönesans dönemi sonrasında artan bilgi birikimiyle alt bilim dalları ortaya çıkmıştır. (Bu bilim dallarından bazıları elektrik, mekanik, optik , akustiktir.) Son zamanlarda madde ve enerji arasındaki ilişkiyi ele aldığı için bilimin temeli olarak kabul edilerek dünyanın temel kanunlarını açıklamaya başlamıştır.  Günümüzde fizik, klasik fizik ve modern fizik olarak ikiye ayrılır.

1. Klasik Fizik

Klasik Fizik Newton fiziği olarak da bilinir. Bunun nedeni günlük nesneler üzerinde temel yasalara dayanmasıdır. Örneğin; bir elmanın yere düşüşünü ya da gezegenlerin hareketini konu edinebilir.

Klasik fiziğin önemli isimleri şunlardır:
Isaac Newton – Dinamik
James Maxwell – İstatiksel Mekanik
• Coulomb – Elektrik Çekim Kuvveti
• Joule – Elektrik Akımı ile Isı
• Ampere – Manyetik Alan Kuvveti
Michael Faraday – Motor, Transformatör, Elektroliz
Galileo Galilei – Periyot ve Yer Çekimi İvmesi

2. Modern Fizik

Modern fizik ise klasik fizik ile açıklanamayan olayları açıklar. 1890 yıllarından beri ortaya atılan kuramları bir araya getiren güncel fizik gibi düşünülemez. Modern fizik, klasik fiziğin eksiklerini gidererek onunla bir bütün halinde ilerler. Klasik fiziğin konularının daha çok günlük nesneler üzerindeki temel tasalara dayandığını söylemiştik. Peki modern fizik konuları nelerdir?

Görelilik Kuramı (Albert Einstein)
Siyah Cisim Işıması (Max Planck)
Schrödinger’in Kedisi (Erwin Schrödinger)
Kuark ve Bozonlar

Kısacası modern fizik, günlük yaşamımızdaki cisimlerin küçük parçalarıyla (atomik boyutlarla/ 10−9 m civarı) ya da günlük hızların binlerce kat fazlasıyla (ışık hızına yakın hızlarla/ 108 m/s civarı) uğraşır.

Ve yazımı Isaac Newton’ın şu sözleriyle bitirmek istiyorum.

Biz düşüncelerimiz değiliz, biz düşüncelerimizin düşüncesiyiz. Eğer diğer insanlardan benim için bir şeyler yapmalarını bekleseydim hiçbir şey yapamazdım. Tüm doğayı açıklamak herhangi biri için ve hatta herhangi bir çağ için bile çok zordur. Eğer bazen önemli bir keşif yaptıysam, o sabrımın dikkat sebebiyle olmuştur.

Yazan: Derya Naz ALTUĞ

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*