Daha Fazlası

  Kleptomani Nedir?

  Kleptomani Nedir?

  Kleptomani Nedir?

  Hırsızlık, başka insanlara ait herhangi bir şeyin kötü niyet ile izinsiz alınmasıdır. Okul öncesi dönemler çocukların benmerkezci özelliklerinin yoğun olduğu, dünyanın kendilerinin etrafında döndüğünü düşündükleri bir dönemidir. Bu dönemde, her oyuncakla oynanabilir, herkesin şekeri elinden alınabilir, her beğenilen nesneye sahip olunabilir. Bu türde yaşanan bir sahiplenme duygusu bazen çocukların kendilerine ait olmayan bir varlığa izinsiz ve sormadan sahip olmak istemelerine sebep olabilir. Bu yaş çocuklarında henüz hem gelişmeyen mülkiyet kavramı onların başka çocuklardan beğendiklerini almalarına neden olur. Böylesi bir sahiplenmeye “çalma veya hırsızlık” demek çok zordur.

  Okul öncesi dönemde görülen başkasının eşyasını alma durumuna ;

  -Yaş dönemi özellikleri,

  -Benmerkezcilik,

  -Özenme, beğenme,

  -Başkasının eşyası olduğunu anlamakta zorluk,

  -İnat ve ısrar sebep olabilir.

  Bu dönemde çoğu çocuk, izinsiz aldıkları nesnelere, “yolda buldum”, “arkadaşım verdi”, “kendim aldım” ya da “ödünç aldım” şeklinde açıklama getirebilirler.

  Çalma davranışının bir uyum ve davranış bozukluğu olarak ele alınabilmesi için çocuğun ilkokul çağına gelmiş olması gerekir.

  Bazen de hiçbir şeye ihtiyacı olmadığı halde sadece o heyecanı yaşamak için çalma durumuna, patolojik (hastalık) çalma olarak da bilinen kleptomani neden olmaktadır.

  Eğer çalma hali rahatsızlık durumunda ise, çalmaya yönelik karşı konulamaz bir dürtü ve eylemden önce gerginlik ve çalma esnasında haz ve rahatlama duyguları tanımlanır. Bu bir dürtüsel kontrol bozukluğudur. Çalan kişi uzun uzun plan yapmamakta ve hiç kimseden yardım almamaktadır. Böyle bir patolojik durum halinde, kişi hemen kontrol altına alınıp, tedavi edilmelidir. Bu rahatsızlık çocuklarda da görülür. Ancak, bu çalma eylemi her zaman patolojik olmayabilir. Çocuklar için durum farklıdır. Mülkiyet kavramı gelişmemiş olabilen çocuklarda hırsızlığın ne demek olduğu bilinmediği için, çocuklar başkalarına ait bir eşyanın kendilerine ait olması gerektiği hissini engelleyemezler, kendi haklarıymış gibi görüp izinsiz alabilirler. Çoğu zaman aileler çocuklarının hırsızlık yaptığı düşüncesiyle paniğe kapılırlar. Bu durumda çocuğa yaklaşımlarda doğru tutumları sergilemek, doğru çözüm yollarına ulaşmak için çok önemlidir.

  Asıl nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte temelinde biyolojik ve psikolojik kökenli olduğu düşünülen kleptomani ya da çalma hastalığı nedenleri konusunda çeşitli görüşler vardır. Psikanalitik kurama göre, insanda doğuştan geldiğine inanılan bir alt benlik vardır. Alt benlik her an haz almak istenmektedir. Üst benlik ise otoriteyi temsil eden kişilerin etkisi ile oluşmuş bir benliktir. Üst benlik topluma uyum sağlamak için, kişinin isteklerine sınır koymaktadır. Benlik ise üst ve alt benlik arasında dengeyi sağlamaya çalışır. Bu görüşe göre, çalma davranışı gösteren kişilerde, alt ve üst benlik arasında akalam benlik yada ego dengeyi sağlayamamaktadır. Üst benliğin etkisi artmış, acımasızlaşmıştır. Kişi kendisini cezalandırmak, suçlamak için çalma eylemlerine başlamaktadır.

  Yazan: Gözde ADIYAMAN

  Kaynak*

  YouTube Kanalımız

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  1 Comment

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: