Köken, Yapı ve Genişleme

Köken, Yapı ve Genişleme

Köken: Sonsuz Başlangıçlar

Astronomlar hayal gücünü zorlayan bir yaklaşım ile geliştirdikleri varsayımla evrenimizin tek olmadığını söyleyen cesur bir hipotez geliştirdiler. Uzay-Zamanı oluşturan ve bildiğimiz her şeyin kaynağı Big Bang yani Büyük Patlama‘nın, tek seferlik gerçekleşen bir olay olmadığını, bu olayın sonu gelmeyen sonsuz sayıda başlangıç ile üretenilen evren dizisinden sadece biri olduğunu ifade ediyorlar. Bu fikiri ortayan atan bilim insanları Sonsuz Başlangıçları, Genel Görelilikten türetilen genişleme kuramına dayandığını ifade ediyorlar.

Big Bang Teorisi evrenin küçücük bir noktadan meydana geldiğini ve bir balon gibi şişerek genişlediğini anlatıyor. Bu fikirde bu olayın evrende bizim evrenimiz gibi bir çok evrenin oluştuğu yani büyük patlamalar ile dolu sonsuz bir alana sahip hiper bir evrenin içinde gerçekleştiğini ifade ediyor.

Bu evrenler bizim evrenimize benzeyebileceği gibi fizik yasalarının el verdiği kadar farklı yapılarda da olabilirler. Tabi bu evenlerde farklı fizik yasalarıda mevcut olabilir.

Yapı: Görünmez Ağlar

Uzayın derinliklerinde Galaksileri bir şey bir arada tutuyor. Bu şey yıldızların kopup birbirinden ayrılmasına engel oluyor. Bilim camiası bu şeyi dolaylı olarak hissetsede daha henüz keşfedemediler. Karanlık madde olarak isimlendilen bu şey, evreni bir arada tutan adeta kozmik bir kafestir. Bilim insanları bu ağ benzeri yapının en yoğun kısımlarında galaksilerin oluştuğunu ve karanlık maddenin oluşturduğu kütleçekimi ile bir arada kaldıklarını düşünüyorlar.

Karanlık maddenin varlığının izleri galaksilerin eteklerinde yıldızların hareketleri ile saptanabiliyor. İzlenen bu yıldızlar bildiğimiz maddenin yani diğer gök cisimleri ve gazların oluşturduğu çekimden daha fazla bir çekime maruz kalıyor. Bu çekimle normalden çok daha süratli bir hareket ediyorlar. 

Bilim insanları Genel Görelilik yardımı ile karanlık maddenin bir haritasını da çıkardılar. Karanlık madde uzayı bükerek uzayı kırıştırmaktadır bu. da gelen ışını manipüle etmektedir. Bilim insanları yaptıkları hesaplar ile karanlık maddenin, evrenin %26 oluşturduğunu düşünüyorlar. Astronomlar dolaylı olarak deneyimlenen bu karanlık maddedin kimliği peşinde.

Köken, Yapı ve Genişleme

Genişleme: İleri Sarma ve Büyük Parçalanma

Evenin hızlanarak genişlemesine sebep olan gizli bir enerji türü var. Bu enerji Uzay-Zamanı genişlemesine neden oluyor. Bu genişleme evrenimizi, kendi doğumu kadar dramatik bir sona sürüklüyor olabilir.

1920’lü yıllardan beri evrenin genişlemesinin yavaşladığı, bu yavaşlamanın bir gün duracağı ve kendi içine çökeceği yani Büyük Çöküş’ün olacağını sanıyorlardı. Ancak 1990’lardan sonra yapılan gözlemler ile bunun böyle olmadığı ortaya çıktı. Evrenin giderek pozitif bir ivme ile genişlediği görüldü.

Bu genişleme kontrolsüz bir kızda ilerlemeye devam ederse alternatif sonlardan biri olan bir patlama ile son bulacağı düşünülüyor. Bu teriye göre, 20 milyar yıl sonra galaksilerden atomlara kadar parçalanabileceği ifade ediliyor. 

Bilim insanları, evrendeki madde ve karanlık maddeleri alt eden bu enerjiye de Karanlık Enerji ismini verdiler. Karanlık enerji evrenimizin %69’unu oluşturuyor. Bu fikri karşıt-kütleçekimi olarak ilk öne süren bilim insanı Albert Einstein’dı. Fakat daha sonraları bu fikrinden vazgeçti. Karanlık enerjinin isim babası olan Michael Turner karanlık enerji için “evrenin kaderini elinde tutuyor” demiştir.

Gece gökyüzüne baktığımızda parlayan yıldızlarla dolu olsada evren zamanla daha çok kararacak ve boşalacak

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

İlginizi çekebilecek bir yazı daha: Bilim İnsanları Evrendeki Kayıp Madde ‘yi Buldu

İlginizi çekebilecek bir yazı daha: Geceleri Neden Karanlıktır? – Olbers Paradoksu

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1370 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*