Köpekbalıkları Gerçekten Tehlikeli Midir?

Köpekbalıkları Gerçekten Tehlikeli Midir?

Masmavi bir denizde yüzdüğünüz hayal edin. Beyaz kumları olan kumsaldan yaklaşık 150 metre açılmış vaziyettesiniz. Suyun tadını çıkarırken birkaç metre uzakta bir sırt yüzgeci yüzeye çıkıyor ve size doğru yaklaşıyor. Bu senaryo denizde yüzerken en çok korkulan tehlikelerden biridir, bizim ülkemiz için olmasa bile ABD, Avustralya, Brezilya gibi okyanus kıyısı ülkelerde yaşayanlar bir köpekbalığı ile karşılaşma ihtimaline sahiptir. Peki köpekbalıkları gerçekten kana susamış insan avcıları mı?

1958-2016 arasında 2785 köpekbalığı saldırısı kaydedildi ve bunların 439 tanesi ölümle sonuçlandı. Köpekbalıklarının kötü şöhretini göz önüne alırsak bu sayılar oldukça düşük.

Köpekbalıkları Saldırdığı Zaman Bunun Sebebi Nedir?

İnsan ve köpekbalıkları çok farklı habitatlarda yaşayan canlılar oldukları için doğal olarak karşılaşan canlılar değiller, insanın ne olduğunu bilmeyen köpekbalıklarının menüsünde doğal olarak insan yoktur. 400 köpekbalığı türü içinde insan ölümüne sebep olanların sayısı oldukça az. İnsanlara yönelik saldırılar ağırlıklı olarak üç türden geliyor; boğa köpekbalığı, kaplan köpekbalığı ve büyük beyaz köpekbalığı. Köpekbalıkları insanların yüzdüğü, sörf yaptığı ya da balıkçılık faaliyetleri yürüttüğü sulara girdiğinde iki tür karşı karşıya gelebiliyor. Bazı köpekbalıkları muhtemelen avlanmak için değil merak duygusu yüzünden insanların yanına kadar geliyor, avlanma güdüsü ile hareket eden köpekbalıkları ise insanları denizaslanları ile karıştırıyor olabilir (bir köpekbalığı ile röportaj yapma şansımız olmadığı için kesin bir cevap bulmak zor). Örneğin ABD’nin uyguladığı Deniz Memelilerini Koruma Yasası denizaslanı nüfusunu ciddi oranda arttırdı ama bu aynı zamanda onlarla beslenen büyük beyaz köpekbalıklarını da bölgeye daha çok çekmeye ve bölge insanları ile daha çok karşılaşmalarına sebep oldu. Köpekbalığı araştırmacısı Gavin Naylor’a göre büyük beyaz köpekbalıkları insanlara yemek için saldırmıyor. Naylor şöyle ifade ediyor, “biz insanlar suda yüzen savunmasız sosisler gibiyiz, köpekbalıkları için kolay avlarız ama yine de genellikle bizi görmezden geliyorlar.”

Köpekbalıkları Gerçekten Tehlikeli Midir?

Bazı bilim insanları ise köpekbalığı saldırılarındaki bölgesel artışları turistlerin hayvanları besleyerek onları kıyıya yaklaşma konusunda cesaretlendirmesi, artan nüfus ve turizm yüzünden insan-köpekbalığı yaşam alanlarının daha çok kesişmesi ve okyanuslardaki artan sıcaklık, ses kirliliği ve çöplere bağlıyor.

Jaws ve Diğer Filmlerin Etkisi

1975 yapımı Steven Spielberg filmi Jaws’u izlemeseniz bile duymuşsunuzdur. Çekildiği dönem için oldukça başarılı grafiklere ve sahnelere sahip olan film aynı zamanda ikonik bir film müziğine de sahip.  Jaws’un olağanüstü başarısı sonrası sinema sektöründe çok sayıda köpekbalığı filmi çekildi, Youtube’da “shark movies” yazıp aratırsanız muhtemelen karşınıza düzinelerce saldırgan ve gözünü kan bürümüş köpekbalığı filmi çıkacaktır. Hollywood’un köpekbalığı filmleri insanların zihnine köpekbalıklarının korkunç birer yaratık olduğu ve insanları tehdit ettiği algısını yerleştirdi ne yazık ki. Gerçekte köpekbalıkları şeytanlaştırılmayı değil, okyanus ekosistemlerinin devamında büyük rol oynadığı için saygı duyulmayı hak eden bir tür.

Köpekbalığı Endüstrisi

Köpekbalığı saldırısına uğrayan insan sayısından bahsettik ama madalyonun diğer tarafına baktığımızda ise manzara çok daha acı verici. Her yıl milyonlarca köpekbalığı avlanıyor. İstatistik tutmak çok zor olsa da veriler 26 milyon ila 73 milyon arasında köpekbalığının balıkçılık endüstrisi tarafından avlandığını belirtiyor. Özellikle Mozambik gibi ekonomisi balıkçılığa bağlı bir ülkede insanlar türlü tehlikeleri göze alarak köpekbalığı avlamaya devam ediyor. Köpekbalığı eti Japonya, İsveç gibi ülkelerde tüketilmekte.

Yazan: Göktuğ DONK

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

Kaynak****

Kaynak*****

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*